Vocabulary words
Percentage problems
Add a tip
Find the discount
find the unit price
100

the amount of money needed to pay for something

A. Sale 

B. Variable

C. Price

C. Price 

100

x/80= 30%/100

24

100

I  add 20% to my bill of $34.99. How much will I  pay all together?

$41.89

100

I  want a water bottle that is normally $40.00. Today it is on sale for 15% off, how much will I  spend? 

$34

100

1 donut/12 donuts = x/$13.99

Each donut costs $1.16

200

A relationship between two numbers: 

A. variable 

B. ratio

C. proportion

C. Proportion 

200

x/40=20%/100

8

200

I  tip the Starbucks worker 10% of $6.35. How much will I  pay all together?

$6.98

200

My Mcdonald's meal is $13.89. I  have a student discount for 10% off. How much will I spend? 

$12.51

200

1 bottle of gatorade/15 bottles of gattorade = x/ $22.89

Each gatorade costs $1.52

300

A number that is out of 100

A. Discount 

B. Percentage

C. Variable

B. Percentage

300

60% of 90

54

300

My haircut costs $35.00. If I  tip 15% how much will I  pay all together? 

$40.25
300

I  go to the movie and it normally costs $12.00. I  have a 15% off discount on Mondays. How much will I  spend if I  go on Monday? 

$10.20 

300
1 pair of gloves/ 5 pairs of gloves = x/$35.00

each pair costs $7.00

400

An unknown part of an equation

A. Variable 

B. tip 

C. discount 

A. Variable 

400

x/75=25%/100

18.75

400

Someome comes to do yard work for $75.00, and I  tip them 20%. How much will I  spend all together? 

$90

400

I  get a 20% coupon to use at Walmart for a new coat. The coat costs $55.00

$44.00

400

4 bottles of blue soda / 1 bottles of blue soda = 22.98/x 

Each soda costs $5.74

500

Two equal ratios

A. Ratio

B. Proportion 

C. Percentage. 

B. Ratio
500

What is 20% of 65

13

500
I  pay for 5 people at a fancy restauraunt, our bill is $249, and I  tip the server 20%. How much do I  pay in all? 

$298.80

500

The ps5 is typically $800, if it is 12.5% off, how much will it cost?

$700

500

1 month of Netflix/ 12 months of Netflix =x/ $198.00

Each month costs $16.5

M
e
n
u