Addition
Subtraction
What is the subtraction sentence?
Find a part
100

560 + 200=

760

100

____= 765 - 300

465

100

756 + 136= 

892 - 136= 756

or

892 - 756= 136

100

_____ + 500= 698

198

200

700 + 125=

825

200

240 - 180= 

60

200

What is a subtraction sentence for 267 + 545=

812 - 267= 545

or

812 - 545= 267

200

____ + 230= 540

310

300

267 + 545= 

812

300

____ = 760 - 280

480

300

347 + 453= 

800 - 453= 347

or

800 - 347= 453

300

900 - _____ = 174

726

400

352 + 263=

615

400

330 - 160=

170

400

456 + 78=

534- 78= 456

or 

534 - 456 = 78

400

Find the missing number: 

410 - 190=420 - _____

200

M
e
n
u