What division expression can be used to find the quotient of 19.3 ÷ 0.06?
A. 1.93 ÷ 6
B. 193 ÷ 6
C. 193 ÷ 60
D. 1930 ÷ 6
D. 1930 ÷ 6
What is the product of 2 and 0.85?
1.7
What is a unit fraction? Give an example and draw a fraction model to go with your example.
A fraction where the numerator is one and the denominator is greater than one.
Cole has a rug that measure 1/3 yards in length and 1/2 yards in width. What is the area of the rug?
1
6
When I multiply the whole number 6 by a fraction less than 1, will the product by less than, greater than, or equal to 6? Am I shrinking or stretching?
Less than 6, shrinking
What is 9.44 divided by 0.59?
16
Which product has a value of 16.68?
A. 278 x 6
B. 27.8 x 60
C. 27.8 x 6
D. 2.78 x 6
D. 2.78.6
Sarah, her mom, and her grandma have 2 cups of grapes. They want to share the grapes equally. What fraction of cups of grapes does each of them get? Show your answer with a fraction model.
2
3
A drawing has a length of 5/2 inches and a width of 3/4 inches. What is the area?
1 7/8
If I multiply the whole number 6 by a fraction greater than 1, will the product be greater than, less than, or equal to 6? Am I shrinking or stretching?
Greater than, stretching
David uses a card to play arcade games. His card has $18 on it. Each game costs him $0.75. How many games can David play?
24
What is the product of 3.05 and 0.7?
2.135
Jacob is making a recipe that requires 5/6 of a cup of flour for each batch. He has 2 1/2 cups of flour. How many batches can Jacob make with the flour he has?
3
What is the product of 3 1/6 and 1 2/3?
5 5/18
Give an example where a whole number is scaled by a fraction and shrinks.
2 x 1/2 = 1
Lacy has 13.5 pounds of chicken. She cuts the chicken so each piece weighs 1.5 pounds. How many pieces of chicken does Lacy weigh?
9
Students play 5 songs in a band concert. 3 of the songs are each 2.75 minutes long. The remaining songs are each 3.8 minutes long. What is the total time in minutes, students are playing in the concert?
15.85
Natalie is competing in a guacamole making competition. She makes 4/10 cup of guacamole. She puts the same amount in 3 bowls for the judges. How much guacamole does each judge get?
2/15
Johnny studied for 4 2/6 hours. Ally studied for 2 1/2 times as many hours as Johnny. How long did Ally study?
10 5/6
Maddy says the product of a given number and fraction is always less than the given number. Is Maddy correct? Give an example.
No. If you multiply by an improper fraction it will be greater.
Angela has $3.80 to spend on headbands. Each headband costs $0.85. What is the greatest number of headbands Angela can buy?
4 headbands
Each pound of strawberries costs $5.40. Each pound of blueberries book costs $6.15. Jenny buys 2 pounds of strawberries and 1.5 pounds of blueberries. How much money does Jenny spend? Round to the hundredths place.
$20.03
Elliot is building a hexagon. He has 4/7 piece of wood to equally share to make each side of his hexagon. How much wood does each side of the hexagon get?
2/21
Rachel has a rectangular garden that is 2 3/4 yards in length and 3 yards in width. She grows roses in 1/2 of her garden. How many yards have roses?
4 1/8
Give an example where a whole number is multiplied by a fraction and stretches.
3 x 5/2 = 7 1/2