What is 4,649.8 divided by 10^3?
4.6498
What is 7.5 divided by 5?
1.5
BONUS: 500 points
What is 48 divided by 0.6? Why is the quotient going to be larger than 48?80; the quotient is larger than 48 because the 48 is being split up into smaller pieces by dividing by a number less than 1.
What is 6.4 divided by 0.8?
8
If I buy a large pizza for $10 that has 8 slices in it, but I need to feed 29 students, how many large pizzas do I need to buy and how much money will I spend?
29 divided by 8 = 4 pizzas
$40
What is the quotient of 3.86 divided by 10^4?
.000386
What is 9.6 divided by 4?
2.4
Lily is making gift bags for a party. She has 30 dollars to spend on party favors. Each favor costs 2.5 dollars.
How many gift bags can she make?
12 gift bags
BONUS: 600 points
A baker has 125.4 grams of sugar. She uses 12.6 grams of sugar to make one batch of cookies.
How many batches of cookies can she make? Round to the nearest hundredth.
125.4 divided by 12.6 = 9.95 batches
Ms. White bought 10 cups of hot chocolate for $15. How much did 3 cups cost Ms. White?
15 divided by 10 = $1.50 x 3 = $4.50
BONUS: 600 points
What is the PRODUCT of 3.87 x 10^3?
3,870
If I have $532.50 to spend on Christmas presents and I want to buy presents for 7 people, about how much can I spend per person? Round your answer to the nearest hundredth.
$76.07
A farmer has 12 kilograms of apples. He puts them into bags that each hold 0.5 kilograms.
How many bags can he fill?
24 bags
A factory produces 124.8 liters of juice. Each bottle holds 1.2 liters of juice.
How many bottles can the factory fill?
124.8 divided by 1.2 = 104 bottles
BONUS: Double your score!
James is saving money for a Nintendo Switch. A switch costs $449.99. He has 180 days (6 months) to save up for his Switch. ABOUT how much should he save a month to buy his Switch?
$449.99 divided by 180 = $2.49 a day x 30 = $75 a month
If I make batches of cookies that have 10 cookies per batch and I want to share them with all of 5th grade (2.5 classes), how many batches do I need to make to give each class of 5th graders cookies?
2.5 x 10 = 25 batches
If the cost of 10 candy canes is $8.75, how much are 5 candy canes?
.875 per candy cane = 5 candy canes $4.38
How many quarters are there in 25 dollars?
100 quarters
A ribbon is 4.5 meters long. Each piece of ribbon needs to be 0.5 meters long.
How many pieces of ribbon can be cut from the ribbon?
4.5 divided by 0.5 = 9 pieces
If 15 chocolates costs $12. Find the cost of 5 chocolates.
$12 divided by 15 = 0.8.
0.8 x 5 = $4
If Jane divided 4,352.7 by 10^3 and got 43.527, but Kelly divided 4,352.7 by 10^3 and got 4.3527. Who is correct and explain why?
Kelly because dividing a decimal with 4 digits in front of the decimal by 10^3 means you need to move the decimal THREE spaces to the LEFT.
Matt ran a marathon of 26.3 miles over the span of 4 days. If he ran the same distance each day, how far did he run a day?
26.3 divided by 4 = 6.575 miles a day
DOUBLE POINTS: 1000 point question
If I have $32.50. How many quarters do I have?
130 quarters (32.50 x 4)
Ryan bought 3.6 pounds of grapes. He wants to divide the grapes equally into bags that each hold 0.6 pounds.
How many bags of grapes can Ryan make?
3.6 divided by 0.6 = 6 bags of grapes
If a pack of 6 cookies is $12.37, but 1 cookie is $4.25. How much money would you save buying a pack of 6 cookies versus 6 individual cookies?
4.25 x 6 = $25.50 so $25.50 - $12.37 = $13.13 saved buying in a pack