Solve.
1.78 - .95=
What is 0.83?
Kayla started making her Mac&Cheese at 6:35pm. She finished making it at 7:05pm. How long did it take her to make her dinner?
What is 30 minutes?
What is 79 cents?
A 3D shape that is similar to a square.
What is cube?
How many inches are in a foot?
What is 12 inches?
Solve.
$14.62 - $9.38
What is $5.24?
Liam had to bring his bike into the bike shop to get repaired. He dropped the bike off at 5:15pm. He got a call to come pick it up at 8:55pm. How long did it take for his bike to get fixed?
What is 3 hours and 40 minutes?
If I had 2 ten dollar bills and 3 ones, how much money would I have in all?
What is $23.00?
When you want to find the total of something you use _______?
What is addition?
How many feet are in a yard?
What is 3 feet?
Solve.
$76.27 + $9.85 + $10.28 =
What is $96.40?
Wesley had football practice at 3:45pm. Practice was finished at 7:10pm. How long was Wesley's practice that night?
What is 3 hours and 25 minutes?
I went to the store and bought a candy bar for $3.00. I paid with a $5.00 bill. How much change will I receive?
What is $2.00?
When you want to find the difference in a problem you use __________?
What is subtraction?
How many inches are in 2 feet?
What is 24 inches?
Jacob created artwork to sell. Each picture was $15.00. If Jacob sold 12 pictures to his friends and family, how much money would he make in total?
What is $180.00?
Rolando went to take a nap at 12:20pm. He woke up at 2:10pm. How long was Rolando's nap?
What is 1 hour and 50 minutes?
I had two $20.00 bills and four $1.00 bills. How much money did I have in total?
What is $44.00?
When you want to split up an item you use ______?
What is division?
How many inches is half a foot?
What is 6 inches?
Wesley washes cars for $15.50 each. If he washes 6 cars in one week. How much money would he make that week?
What is $93.00?
Keyonna went to work starting at 5:15pm. She left work at 9:18pm. How long did she work during that shift?
What is 4 hours and 3 minutes?
I went to the store to buy items for my ice cream sundae. I bought ice cream for $5.00, chocolate syrup for $3.50, and whipped cream for $2.85. What is my total?
What is $11.35?
When you want to combine groups or add up the same number several times you use __________?
What is multiplication?
How many cups are in a pint?