Sports
Movies
Books
Recess
Lunch
100

Each soccer game takes 60 minutes to complete. On Saturday the Ladybugs played 4 games. The Titans played 2 games. How many minutes of soccer did they play?

60 x 6 = 360 minutes

100

The movies costs $8 per person. Popcorn costs $3 person. Andrew wants to take 3 of his friends. How much money will he need?

$11 x 4 = $44

100

Gerald's book has 92 pages. Tina book has 48 pages. Bob's book has 125 pages. How many pages are there in the 3 books?

92 + 48 + 125 = 265

100

There are 46 birds on the playground fence. How many legs do you see?

46 x 2 = 92

100

There are 25 students in Mrs. Pelt's class. 4 brought lunch from home. 5 are absent. How many students purchased lunch?

25 - 9 = 16

200

Matt scored 129 points for his basketball team last year. All of the shots were 3 pointers. How many points did he average per game?

129 / 3 = 43 points per game

200

The movie was 274 minutes long. If mom wanted to show the movie over 2 days, how long does she let the movie play on day 1?

274 / 2 = 137 minutes

200

Beth has a book with 255 pages. She has 5 days to read it. How many pages a day should she read so that she is finished in 5 days?

255 / 5 = 51

200

Tim wants share 49 pieces of chalk with his 7 friends. how many pieces of chalk does each friend get

49 / 7 = 7

200

Andrew is having his friends over for game night so he decided to prepare the snacks and the games. He started by making mini sandwiches. If he has 4 friends coming over and he made 3 sandwiches for each one of them, how many sandwiches did he make in total?

4 x 3 = 12

300

Matt's mom purchased snacks for his team. There are 12 players. She spent $72. How much did each snack cost?

$72 / 12 = $6

300

Jennifer wants to buy a movie ticket that costs $7. She also wants to buy popcorn that costs $3 and a drink that costs $2. She has $20. How much change does she have left? 

$20 - $12 = $8

300

Mrs. Pelt is shelving books. She has 264 books and 4 shelves. How many books are on each shelf? 

264 / 4 = 66

300

Bryan found 77 rocks on the playground. He arranged them on 7 shelves. How many rocks are on each shelf?

77 / 7 = 11

300

The lunch ladies made some juice from fresh oranges. If they used 2 oranges per glass of juice and he made 37 glasses of juice, how many oranges did they use?

37 x 2 = 74

400

Amanda ran 12 miles on Monday, 15 miles on Tuesday and Wednesday. She ran 10 miles on Thursday and 10 miles on Friday. How many miles did she run for the week?

12 + 15 + 15 + 10 + 10 = 62

400
Maggie makes $5 on Monday doing chores. She makes $3 each day after that. She wants to go to the movies on Sunday and take her friend Miles. The movie tickets are $8 each. Popcorn costs $2 and drinks are $1. She wants to 2 popcorns and 2 drinks. Does she have enough money?
yes 5+3+3+3+3+3=$20 16+2+2+1+1= $22
400

Tim purchased 7 books that cost $5 each and 5 books that cost $8 each and 12 books that cost $2 each. How much did he spend on his books?

$35 + $40 + $24 = $99

400

Beth has 4 boxes of chalk with 32 pieces of chalk in each of them. She also has a box with 22 pieces of chalk. She wants to give her 5 friends an equal amount of chalk. How many pieces do each of her friends get?

128 + 22 = 150 

150 / 5 = 30

400

Darla's has $224 in her lunch account. Lunches are $4 each. How many days can she buy lunch?

$224 / $4 = 56

500

Mr. Miller purchased uniforms for his soccer team. There are 8 players. The shirts cost $10 dollars. The Shorts cost $7 dollars. The shoes and socks cost $30. How much did Mr. Miller spend on the uniforms?

$80 on shirts. $56 on shorts $240 on shoes and socks Total $376

500

Maggie spent $216 on movies last year. The tickets are $8 a piece. How many movies did she see?

216 / 8 = 27

500

Bob read 25 ages a day for 7 days. His sister read 29 pages for 7 days. How many pages did the two of them read together?

175 + 203 =378

500

Each grade level gets 30 minutes of recess each day. How many minutes of recess does each grade level get a week?

30 x 5 = 150

500

Matt wants to buy lunch and an ice cream each day in October. There are 17 school days in October. Lunches are $4 and ice cream is $1. How much money does he need?

5 x 17 = $85

M
e
n
u