Express this ratio three ways:
5 cars to 3 trucks
5 to 3
5:3
5 to 3
Are these two equivalent ratios?
12 58
60 290
Yes
The cross products equal 3480
If there is a 1cm to 4in scale, and the doll bed is 3 cm long, how long is it in real life?
12 inches
If Karis drove 350 miles in 5 hours, what was her unit rate?
70 miles per hour
Change this to a percent:
.8
80%
Write this ratio in lowest terms:
12:8
3:2
3 = 5
6 x10
If a scale for a map is used where 1 inch is equivalent to 25 miles, how far apart are two cities that are 2.5 inches apart on the map?
62.5 miles
If Daijah drive 552 miles on her 16 gallons of gas, how many miles did she get per gallon?
34.5 miles per gallon
Chang this to a percent (round to the nearest tenth):
3
7
42.9%
If there are 5 girls and 4 boys, give the ratio of boys to students
4:9
153 is what percent of 312?
49%
If a scale for a map is used where 1 inch represents 50 miles, how far would they be on the map if two cities were 125 miles apart?
2.5 inches
Liam went to the store and bought a bag of 12 apples and he paid $3.99. What is the unit rate?
0.33 cents per apple
24 is what percent of 32?
75%
If there are 9 soccer balls, 3 baseballs, and 3 tennis balls in the lunch bucket, what is the ratio of tennis balls to total balls?
9:15 or 3:5
If Noah is making deer jerky, and he needs 2 tablespoons of salt for every 5 teaspoons of Chili Powder. And he uses 9 Tablespoons of salt, how much Chili powder does he need?
22.5 teaspoons of chili powder
If an object is 90 ft long, and it is represented by a line that is 5 inches long, what is the scale used to draw the drawing?
18 ft: 1 inch
What is the unit rate for 950 bails of hay grown on 35 acres?
27 bails per acre
6 is 30% of what?
20
3:2 36:22
no
If Axel uses 9 marbles for his game, and that represents 15% of his total marbles, how many marbles does he have?
60 total marbles
If a car is 55 feet long, and the model is 6 inches long, what is the scale used for the model car?
9.2 feet : 1 inch
If Bradford went to Kroger and bought orange juice and paid $2.99 for 32 ounces, and then he went to Publix and paid $4.50 cents for 46 ounces, which was a better deal?
Kroger, but barely!
What is 350% of 2.7
9.45