Ratios
Proportions
Better Buy
Equivalent Amounts 1
Equivalent Amounts 2
100
There are 30 students in Mrs. Lukey's 7th period math class, 17 of them are boys... what is the ratio os boys to the entire class?
17 : 30
100
You can bake 24 cookies in 10 minutes... how many cookies can you bake in 50 minutes? Use a proportion to find your answer.
120 cookies
100
You can get a 20 oz bottle of Mt Dew for $1.05 or a 12 oz can for $0.75. which is the better buy? Show your work!!!
20 oz bottle ($.05/oz)
100
1 gallon = _____ cups
16
100
9 gallons = ______ quarts
36
200
14 people like to ice skate, 12 people like to rollerblade, and 15 people like to jog... write the ratio of joggers to ice skaters.
15 : 14
200
You can bike 7.5 miles in a 1/2 hour, how many miles can you bike in 2 hours? Use a proportion to find your answer.
30 miles
200
You can buy a large 12-slice pizza for $14.95 or an X-large 14 slice pizza for $15.95... which is the better buy? Show your work!!!
X-large pizza ($1.14/slice)
200
2 quarts = _____ gallons
1/2
200
72 pints = ______ ounces
1,152 ounces
300
Stanton has 900 students, 325 of the students say their favorite day is Friday... Write the ratio of students whose favorite day is Friday to the students whose favorite day is not Friday.
325 : 575
300
Tommy is selling his video games to make some money... he sold 6 games for $154.50, how much is he selling each game for? Use a proportion to find your answer.
$25.75
300
You can buy 3 pairs of shorts for $45.30, or 2 paris of shorts for $30.00 or 1 pair for $15.75... which is the better buy? Show your work!!!
2 pairs of shorts ($15/pair)
300
32 oz = ________ cups
4
300
1.5 gallons = _____ ounces
192 ounces
400
50 teashers were surveyed about the type of car they drive and the results are as follows... 15 said Honda, 25 said Ford, 10 said Toyota. Write the ratio (in simplest form) of the teachers who drive Hondas to the teachers who drive Fords.
15 : 25 = 3 : 5
400
Sandy can make 3 birthday inivitations in 12 minutes... how long will it take her to make all 32 that she needs? Use a proportion to find your answer.
128 minutes
400
You can buy 10 gallons of gas for $19.80 at BP, 12 gallons of gas for $23.88 at Speedway, or 8 gallons of gas for $22.68 at Circle K... which is the better buy? Show your work!!!
BP ($1.98/gallon)
400
56 oz = ______ pints
3.5
400
Tyler opened a lemonade stand on his street to make some extra money... he is mixing 1 cup lemonade concentrate with 1 gallon of water... how many 8 oz servings will 1 batch make?
17 servings
500
1,000 people were surveyed about their favorite beverage... the results are as follows... 300 said soda pop, 125 said sports drinks, 400 said water, 175 said Iced Tea. Write the ratio of the people who like water OR Iced Tea to the enitre group surveyed. (in simplest form)
575 : 1,000 = 23 : 40
500
Mrs. Lukey went shopping this weekend and found that she can buy 2 yards of fabric for $15.50 ... how much will it cost for her to buy 4 feet of fabric for a baby blanket she wants to make? Use a proportion to find your answer. Round to the nearest penny.
$10.33
500
You are planning a party for your birthday and want to get the best deal on paper products... you can get 20 paper plates for $1.25 at Walmart, 35 paper plates for $2.45 at Target, or 100 paper plates for $4.00 at RSVP party store... which is the better buy? Show your work!!!
RSVP ($0.04 / plate)
500
Julie is making punch for her friends... she mixes 1 pint of Hawaiian Punch with 1 quart of Sprite... how many cups of punch is that?
6 cups
500
Mrs. Lukey is planning a bridal shower for Ms. St John... she invited 30 people to the shower. She made punch from 2 gallons of Sprite, 3 quarts of cranberry juice and 2 pint of Grape juice. Did she make enough for everyone to have a 16 oz. servings of punch? (show how you know!!)
no - she only made 384 oz (256 + 96 + 32 = 384) and needs 480 oz of punch (16 x 30 = 480)
M
e
n
u