Taylor needs 32 cups for the picnic. How many packs should she buy?
4 packs because 8x4=32
200
9, 18, 27, 36, 45, 54....
Skip counting by 9's
200
Noah bought two cartons of worms and two fishing poles. How much did he spend?
2x7= $14
2x10=$20
$20+$14= $34.00
200
n x 2= 24
n = 12
200
5xp= 40
p=8
200
Ms. Hill buys 2 tablecloths and 3 packs of napkins. How much does she spend?
$2 x 2= $4
$2x 3= $6
$4+ $6= $10
300
36, 42, 48, 54, 60, 66...
Skip counting by 6's
300
Ryan bought 6 corks. Explain how you could use the commutative property to find the cost.
If I know that 4x6= S24, then I know that 6x4= $24.
300
h x 7 = 35
h = 5
300
dx5= 10
d = 2
300
What if Randy needs an equal number of cups and bowls for the picnic? How many of each will he need to buy?
4 packs of bowls and 3 of cups, 24 of each
400
28, 35, 42, 29, 56, 63...
Skip counting by 7's
400
Taylor bought 5 boxes of granola bars. There are six bars in each box. How many granola bars did he buy?
5x6= 30 granola bars
400
3x6 = k x 9
k= 2
400
9x d= 70 x 2
d=8
400
Tanisha needs 40 bowls for the picnic. How many packs should she buy?
She needs to buy 7.
6x6= 36, not enough
7x6= 42, enough
500
16, 20, 24, 28, 32, 36....
Skip counting by 4's
500
The cost to rent a raft is $6 per person. A raft can hold up to six people. There is a $4 launch fee per raft. What is the total cost for a group of seven?
$6 x 7= $42
S4 x 2= $8
$42+ $8= $50
500
7 x f= 55-6
f=7
500
5 x g= 36-6
g=6
500
Lori buys 200 forks. She gives the cashier $20. How much change should she get?