What is this shape?
What is a triangle?
A sticker company owns 9 sticker factories. Each factory makes 34,500 stickers per day. How many stickers in total do the factories make each day?
What is 310,500 stickers?
A 6-pound bag of potting soil costs $5.34. What is the unit price?
What is $.89?
Is u = 88 a solution to this equation?
3 = u/44
NO
If you look at this object from the front, what will you see?
A. B.
What is figure B?
A photography shop can develop 9.5 photographs per hour. How many photographs can it develop in 6 hours?
What is 57 photographs?
ALL BOATS 70% OFF!
Luther buys a rowboat during the sale. If the original price was $60, how much does Luther pay?
What is $18.
What is the opposite of 17?
What is -17?
What is the name of this shape?
What is an OCTAGON?
Jared used 8 cups of sugar to make 5 cherry pies. How much sugar, on average, did he put in each pie?
What is 1.6 cups of sugar?
Estimate the amount of the tip by rounding the bill to the nearest dollar before calculating.
20% tip on a bill of $63.26
What is $12.60?
Solve for m.
m/–1 + –2 = –4
What is 2?
What is the shape of the figures base?
What is a hexagon?
The surface of an office desk has an area of 12 square feet. Its perimeter is 16 feet. What are the dimensions of the desk?
____ feet by ____ feet
What is 2 feet by 6 feet?
A 2-quart carton of orange juice costs $8.68. What is the price per pint?
Hint: 1 quart = 2 pints
$2.17 per pint?
Write an expression for the operation described below:
the product of p and q
p x q
Find the surface area of the cube.
What is surface area 54?
Carlos is a receptionist at a law firm. He spends 2 minutes routing each phone call as it comes in.
Write an equation that shows how the total number of minutes Carlos spends routing calls, y, depends on the number of calls, x.
Y = ____________________
What is 2X
A 2-yard piece of aluminum wire costs $47.70. What is the price per foot?
Hint: 1 yard = 3 feet
What is $7.95?
Is (1,2) a solution to this system of equations:
12x + y = 14
4x + 7y = 18
Yes