Shapes
Word Problems
Money
Extra
100

 What is this shape?

What is a triangle?

100

A sticker company owns 9 sticker factories. Each factory makes 34,500 stickers per day. How many stickers in total do the factories make each day?

 

What is 310,500 stickers?

100

A 6-pound bag of potting soil costs $5.34. What is the unit price?

What is $.89?

100

Is u = 88 a solution to this equation?

3 = u/44

NO

200



 If you look at this object from the front, what will you see?


A.                         B.  




What is figure B?

200

A photography shop can develop 9.5 photographs per hour. How many photographs can it develop in 6 hours?

What is 57 photographs?

200


ALL BOATS 70% OFF!

Luther buys a rowboat during the sale. If the original price was $60, how much does Luther pay?

What is $18.

200

What is the opposite of 17?

What is -17?

300

 What is the name of this shape?

What is an OCTAGON?

300

Jared used 8 cups of sugar to make 5 cherry pies. How much sugar, on average, did he put in each pie?

What is 1.6 cups of sugar?

300

Estimate the amount of the tip by rounding the bill to the nearest dollar before calculating.

20% tip on a bill of $63.26

 

What is $12.60?

300

Solve for m.

m/–1 + –2 = –4


What is 2?

400

What is the shape of the figures base?

What is a hexagon?

400

The surface of an office desk has an area of 12 square feet. Its perimeter is 16 feet. What are the dimensions of the desk?

____ feet by ____ feet 

What is 2 feet by 6 feet?

400

A 2-quart carton of orange juice costs $8.68. What is the price per pint? 

Hint:  1 quart = 2 pints

 $2.17 per pint?

400

Write an expression for the operation described below:

the product of p and q

p x q 

500

 Find the surface area of the cube.

 

What is surface area 54?

500

Carlos is a receptionist at a law firm. He spends 2 minutes routing each phone call as it comes in.

Write an equation that shows how the total number of minutes Carlos spends routing calls, y, depends on the number of calls, x.

Y = ____________________

What is 2X 

500

A 2-yard piece of aluminum wire costs $47.70. What is the price per foot?

Hint: 1 yard = 3 feet 

What is $7.95?

500

Is (1,2)  a solution to this system of equations:

12x + y = 14

4x + 7y = 18



Yes

M
e
n
u