Chapter 1
Chapter 2
Chapter 3
Chapter 4
Chapter 5
100

What is the key difference between financial accounting and managerial accounting?

Please give an example of an activity that each type of accounting will do.

Financial accounting is EXTERNAL. (Preparing financial statements for stakeholders)

Managerial accounting is INTERNAL. (Preparing an internal budget for the company)


100

Classify the following as job order costing or process costing

1. Production of computers

2. Production of new campus building

3. Production of automobiles

4. Production of movies

Job-order: Production of new campus building, Production of movies


Process costing: Production of computers, Production of automobiles

100

How do you know if overhead was overapplied or underapplied?

Formula: Actual OH - Applied OH

OVERapplied: Actual OH - Applied OH < 0      This means that there is an excess of applied overhead

UNDERapplied: Actual OH - Applied OH > 0      This means that there is not enough applied overhead

Exact: Actual OH = Applied OH      The actual overhead = budget/planned for overhead

100

What is the formula for equivalent units

Equivalent units = # of units partially completed x % completed

100

Emi. Co is trying to calculate unit breakeven. They sell keychains for $30 each and it costs them $16 to make each one. They also have to pay $30,000 for the factory over head and $15,000 for selling and admin each year.

Fixed expenses = $30,000  + $15,000 = $45,000

Contribution margin = $30 - $16 = $14

Breakeven = $45,000/$14 = 3215 units

200

Classify the costs for a bag of hot cheetos. I want to know the type of cost, is it product or period, and is it fixed or variable?

1. Potatoes

2. Glue to seal the bag

3. Depreciation on Administration building

4. Sales commissions

5. Salary of the hot cheeto bagger

1. Potatoes (DM, Product, Variable)

2. Glue to seal the bag (MOH (IM), Product, Variable)

3. Depreciation on Administration building (Admin, Period, Fixed)

4. Sales commissions (Sales, Period, Variable)

5. Salary of the hot cheeto bagger (DL, Product, Fixed)

200

Calculate the POHR

Machine-hours                                    100,000

Direct labor-hours                                 74,000

Total Fixed MOH cost                         $225,000

Variable MOH/MH                                   $1.50

$225,000 + ($1.50/MH x 100,000 MHs) = $375,000

POHR = $375,000/100,000 MHs= $3.75

200

Assume that the predetermined overhead rate is $8.50/MH and $6/DLH.

Also assume that 7,000 machine hours were worked on Job A and 4,500 machine hours were worked on Job B.

Record the the Journal entry for the application of MOH.

Overhead cost: $8.50/MH x (7,000 MH + 4,500 MH) = $97,750

Dr. Work in process                    $97,750

    Cr. Manufacturing overhead                 $97,750

200

Calculate the total equivalent units of production.

Mixing department:

Units completed and transferred: 4500

Work in process: 600 units 50% complete

Bottling department:

Units completed and transferred: 4500

Work in process: 600 units 25% complete

Formula: units completed and transferred + equivalent units left in WIP = Equivalent units of production

Mixing department:

4,500 + (600 units x 50%) = 4,500 + 300 = 4,800

Bottling department:

4,500 + (600 units x 25%) = 4,500 + 150 = 4,650

Total Equivalent units of production: 4,800 + 4,650 = 9,450 units

200

Emi Co. breaks even when they sell 800 units. This year they were able to sell 1350 units (they had a product go viral on tiktok). What is the margin of safety?

The following is listed in $/unit for 800 units:

Selling price $100

Variable expenses $68.75

Fixed expenses: $31.25

Breakeven:

Sales: $100 x 800 = $80,000

Actual:

Sales: $100 x 1350 = $135,000

Margin of saftey:

(Actual sales - Breakeven sales) / Actual sales

($135,000 - $80,000) / $135,000

= 40.74%

300

Emi Co. reported the following year end information:

Beginning raw materials inventory                 24,000

Ending raw materials inventory                     20,000

Raw materials purchased                            830,000

Direct labor                                               440,000

Manufacturing overhead                             100,000

Only 75% of the raw materials used were direct materials.

What is Emi Co.'s total manufacturing cost?

RM used: Beg. RM + Purchases - End. RM = RM used

24,000 + 830,000 - 20,000 = 834,000 RM used

DM: 834,000 RM used x 75% used for DM = 625,500

TMC: 625,000 (DM) + 440,000 (DL) + 100,000 (MOH)

300

Taryn recorded that 87,250 machine hours were used and the predetermined overhead rate was $0.15/minute. The budget for overhead costs was $800,000. Was overhead overapplied or underapplied and by how much?

POHR/hour = $0.15/minute x 60 minutes = $9/hour 

Actual MOH = $9/hour x 87,250 machine hours = $785,250 

MOH applied = $800,000 

Actual - applied overhead = $785,250 - $800,000 = -$14,750

OVERAPPLIED OVERHEAD (actual - applied < 0) 

Overapplied by $14,750

300

What effect will the overapplied overhead have on net operating income

Overapplied overhead results in too many expenses, so NOI will be lower than what it should be.

300

Calculate the total cost per equivalent unit given that there are 4,800 equivalent units in mixing and 4,650 equivalent units in bottling.

Mixing:

WIP: $6,100

Cost added: $72,000

Bottling: 

WIP: $3,900

Cost added: $54,250

Total cost

Mixing: $6,100 + $72,000 = $78,100

Bottling: $3,900 + $54,250 = $58,150

Cost per equivalent unit:

Mixing: $78,100/4,800 units = $16.27

Bottling: $58,150/4,650 units = $12.51

Total cost per equivalent unit:

$16.27 + $12.51 = $28.78

300

Find the degree of operating leverage for 1350 units. What does operating leverage measure?

The following is listed in $/unit for 800 units:

Selling price: $100

Variable expenses: $68.75

Fixed expenses: $31.25

Contribution Margin = ($100 - $68.75) x 1350 = $42,187.50

Fixed expenses = $31.35 x 800 = $25,000

Net operating income = $42,187.50 - $25,000 = $17,187.50

Degree of operating leverage = $2.45

The degree of operating leverage measures how a percentage change in sales volume will affect profits. (basically a shortcut to measure net operating income in some cases)

400

Emi is running a boba business. She sold 10,000 units of boba for $7 each. She incurred the following expenses:

Direct materials                                    10,700

Boba barista's wage                              15,340

Manager's salary                                    7,000

Marketing budget                                   5,250

Napkins for customers                            1,200

What is the contribution margin per unit?

Sales: 10,000 units x $7/unit = $70,000

Variable costs = 

Direct materials                                    10,700

Boba barista's wage                              15,340

Napkins for customers                            1,200

Total vc = $27,240

Total CM: $70,000 - $27,240 = $42,760

CM/unit: $42,760/10,000 = $4.28

400

Tan Co. estimates that total factory overhead costs will be $165,000 for the year. Direct labor hours are estimated as 30,000 for the year. The company has two completed jobs at the end of January, Jobs 101 and 102. The direct labor hours and units are as follows

Job 101: DL hours 650; Units produced 475

Job 102: DL hours 820; Units produced 1,100

Please record a journal entry for the total applied overhead.

Dr. Work in Process                $8,085

   Cr. Factory overhead                        $8,085

400

Adriana Inc.'s accounting records reflect the following inventories:

December 31, 2023

Raw materials inventory                $352,000

Work in process inventory             $280,000

Finished goods inventory              $170,000

December 31, 2022

Raw materials inventory                $293,000

Work in process inventory             $115,000

Finished goods inventory              $160,000

During 2023, $875,000 of raw materials were purchased, direct labor costs amounted to $580,000, and manufacturing overhead incurred was $554,000. Assume 30% of the raw materials were indirect materials that were included in manufacturing overhead incurred.

Calculate the cost of goods manufactured.

RM Usage: Beginning RM + RM purchases -Ending RM inventory

=> $293,000 + $875,000 - $352,000 = $816,000

DM is 70% of the RM used (100%-30%=70%)

=> DM= $816,000 x 70% = $571,200

COGM = Beginning WIP + DM + DL + MOH - Ending Wip

=> $115,000 + $571,200 + $580,000 + $554,000 - $280,000 = $1,540,200

400

Please determine the total cost of the ending WIP inventory and the total cost of units transferred out given the following information.

Materials

Equivalent units: 300

Units transferred: 4,500

Cost per equivalent unit: 16.27

Conversion

Equivalent units: 150

Units transferred: 4500

Cost per equivalent unit: $12.51

Cost of ending WIP inventory = equivalent units x cost per unit. 

Materials: 300 x $16.27 = $4,881

Conversion: 150 x $12.51 = $1,876

Total cost of ending WIP inventory = $4,881 + $1,876 = $6757


Cost of units completed and transferred out = equivalent units x cost per unit. 

Materials: 4500 x $16.27 = $73,219

Conversion: 4500 x $12.51 = $56,274

Total cost of units completed and transferred out: $73,219 + $56,274 = $129,493

400

Emi Co. wants to motivate their employees. Employees will be paid by sales commissions. This will increase their unit sales by 20%. Employees will get $8 from every unit sold. $4,000 in fixed expenses will be eliminated. Should they implement this change?

The information below is from last year at a sales volume of 800 units.

Sales: $50/unit

Variable expenses: $32.5/unit

Contribution margin: $17.5/unit

Fixed Expenses: $8,680

Net Operating Income: $5,320

Unit sales: 800 x 20% = 960 units

Sales: $50 x 960 = $48,000

Variable expenses: ($32.5 + $8) x 960 = $38,880

Contribution margin: $48,000 - $38,880 = $9,120

Fixed Expenses: $8,680 - $4,000 = $4,680

Net Operating Income: $9,120 - $4,680 = $4,440

This change should not be implemented.

500

Gerve is manufacturing drawing tablets. Their relevant range is 50 - 100 units. If they go over their relevant range, their rent increases by $200. The following information is the average cost of 100 units:

DM                                                   5.70/unit

DL                                                    3.00/unit

Rent                                                 2.30/unit

Advertising                                        1.15/unit

What is Gerve's incremental cost of production if they produced 101 units?

Variable production costs: 5.70/unit + 3.00/unit = 8.70/unit

Since 101 is over the relevant range, we need to add the extra $200 rent:

Fixed production cost: $200

Incremental cost: $8.70 + $200 = $208.70

500

Tan Co. estimates that total factory overhead costs will be $165,000 for the year. Direct labor hours are estimated as 30,000 for the year. The company has two completed jobs at the end of January, Jobs 101 and 102. The direct labor hours and units are as follows

Job 101: DL hours 650; Units produced 475

Job 102: DL hours 820; Units produced 1,100

Calculate the POHR, Overhead applied for job 101 and 102, and the Total overhead applied.

POHR: factory overhead costs/ est DL hours

$165,000 / 30,000 = $5.50

Applied Overhead for Job 101:$5.50 x 650=$3,575

Applied Overhead for Job 102:$5.50 x 820=$4,510

Total applied overhead = $3,575 + $4,510 = $8,085

500

Allocate the underapplied overhead and record the adjustment in a JE. The following information is given:

Overhead was underapplied by $50,000

Below is the amount of overhead applied to each category

Ending WIP Inventory: $20,500

Ending FG Inventory: $35,200

Ending COGS Inventory: $68,300

Debit:

Work in process inventory: $8,500

Finished goods inventory: $14,000

Cost of goods sold inventory: $27,500

Credit:

Manufacturing overhead: $50,000

500

Please calculate the total cost accounted for.

Cost of beginning WIP inventory: $10,140

Costs added to production during the period: $140,000

Cost to be accounted for

Cost of beginning WIP inventory ($10,140)

+Costs added to production during the period ($140,000)

= $150,140 to be accounted for

Cost accounted for:

Total cost to be accounted for = Total cost accounted for

Total cost to be accounted for $150,140 =  Total cost accounted for

500

Find the cost equation for maintenance using the high low method.

(Excel)

Excel

M
e
n
u