0.4 x 8
3.2
2/5 x 1/5
2/10 (or 1/5)
There are 9 birds and 13 cats. What is the ratio of birds to cats
9:13
If Nora drives 50 miles in 2 hours, what is her rate in miles per hours?
25 miles per hour
The word percent means "per ......."
hundred
0.45 x 12
5.4
Write 4 2/5 as an improper fraction
22/5
There are 100 students in the band. 52 of them are girls. What is the ratio of boys to girls?
48:52
Caira bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6 per shirt
What is the decimal form of 45%
0.45
12.5 x 0.6
7.5
What is 45/6 as a mixed number
7 3/6
There are 50 flowers in a bouquet. 30 of them are roses and the rest are tulips. What is the ratio of tulips to roses in simplest form?
2:3
If Zach bought 10 bags of hot Cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35
What is 10% of 120
12
2.4/0.6
4
What is 2/100 as a decimal
0.02
In a math class there are 12 girls and 15 boys. What is the ratio of girls to boys in simplest form?
4:5
Zeke bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50 per can
What is 25% of 200
50
1.46/0.2
7.3
What is 0.40 as a fraction in simplest form
2/5
If the ratio of chairs to desks in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12
Avery bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?
$0.22 per pretzel
What is 200% of 41
82