2.4 + 8.6
11
10% OF 70
7
There are 4 cats, 6 dogs and 10 goldfish.
What is the ratio of cats to goldfish?
4:10 or 2:5
Write 50% as a decimal
0.5 or 0.50
4/5 xx 5/6
2/3
27 - 8.55
18.45
21% of 90
18.9
What is the unit rate?
300 gallons per 6 miles
50 mpg
Write 0.34 as a fraction in simplest form
17/50
7/12 xx 1 1/4
35/48
2.6 x 0.3
0.78
A bicycle was $150. It was on sale for 30% off. What is the new cost of the bicycle?
$105
Laurie types at a rate of 45 words per minute. Jackie types at a rate of 120 words per 3 minutes. Who types at a faster rate?
Laurie
0.3 written as a percent and a fraction in simplest form
30% and
3/10
8 -: 4/5
10
7.3/5
1.46
Figure out the total amount paid
Lunch: $15.50.
Tax: 6%
$16.43
Ben needs to buy cereal. He can buy a 12 ounce box for $5.40 or an 8 ounce box for $3.20. Which is the better deal?
8 oz box got $3.20
85% as a decimal and a fraction in simplest form
0.85 and
2 2/3 xx 1 5/6
4 8/9
1.26/0.2
6.3
Figure out total paid:
Cost: $320
Discount: 20%
Tax: 7%
$320 - $64 = $256 + $17.92 = $273.92
Lee sells packages of 6 bracelets for $3.60. She would like to increase the price per bracelet by $0.15. If she increases the price, how much would a package of 4 bracelets cost?
$3.00 for a package of 4 bracelets
Write as a decimal and percent:
7/8
0.875 and 87.5%
5 2/5 -: 2 1/4
2 2/5