Review
Unit Rates
Word Problem
Find the Missing Number
Math Vocabulary
100
8r - 8 = -32
What is -3?
100
The unit cost of melons if a person can purchase 6 melons for a total cost of $9.
What is $1.50?
100
5 lb melon cost $2.50. What would 8 lbs cost?
What is $4?
100
12/21 = n/7
What is 4?
100
An equation stating that two ratios are equal Examples: 2/4=6/12 3/4=6/8
What is a proportion?
200
0.5Y - 1.1 += 4.9
What is 12?
200
The better of two buys: a 20 oz bottle of shampoo costing $4 OR a 15 oz bottle costing $3.30.
What is the 20 oz bottle of shampoo?
200
Tom rode his bike for 8 miles in 1 hour. At the same rate how long will it take to go 40 miles?
What is 5?
200
6/10 =18/x
What is 30?
200
The rate for ONE unit. Example 30 mpg 30/1
What is unit rate?
300
6t - 3= 9
What is 2?
300
The distance a runner can run in 1 second (unit rate) if she can run 120 feet in 8 seconds.
What is 15 feet?
300
During the first hour 250 concert tickets were sold. How long would it take to sell 1500 tickets at the same rate?
What is 6 hours?
300
7/21 = n/84
What is 28?
300
A comparison of two quantities by division. Example: 10 seconds/60 seconds = 1/6
What is a ratio?
400
m/-10 + 12 = 67
What is -550?
400
The unit rate of CDs if three CDs cost $46.50.
What is $15.50?
400
If three rides on the rollercoaster cost $2.25 how much will 7 rides cost?
What is $5.25?
400
5/n = 30/36
What is 6?
400
A rate that compares quantities in different units. 120 miles/4 gallons of gas = 30 miles mpg
What is a rate?
500
b + 5/7 = 11/14
What is 1/14?
500
A.The unit cost in ounces of two buys: 48 oz bottle of apple juice for $3.05 and a 64 oz bottle for $3.59. B. The difference to the nearest penny in the unit rate of the two buys.
A. What are $0.063/1 oz and $0.056/1 oz? B. What is $0.01?
500
Frank's cat catches ten mice every six days. How many does the cat catch in nine days?
What is 15?
500
x/18 = 30/36
What is 2?
500
The answer to a division problem. 108/12 = 9= the answer
What is a quotient?
M
e
n
u