Salaya wants to buy plastic cups for the Valentine's Day Dance. Brand A sells a box of 24 cups for $1.68. What is the unit price?
What is $0.07 per cup
Solve the proportion below. Round your answer to the nearest tenth.
4/17 = m/25
What is 5.9
Find the perimeter of the figure. Notice that one side length is not given!
What is 48 feet
Sofia made an international phone call for 9.5 minutes. She was charged $0.27 for each minute. Find the amount she paid to the nearest cent.
What is $2.57
Max wants to buy cookies for his friend's birthday. Store B sells 40 cookies for $10.90. What is the unit price to the nearest cent?
What is $0.27 per cookie
What is 0.8 as a percentage?
What is 80%
Find the perimeter and area of the figure.
What is 338 feet and 7084 square feet
Fat Frank's Pizza wants to replace their front window with new glass. The window is a rectangle with side lengths of 4 feet and 6 feet. If glass costs $5 per square foot, how much will the glass cost to replace the window?
What is $120.00
Write 63.8% as a decimal.
5 students reported how many minutes it takes them to walk to school. They answered 8, 10, 10, 14, and 17 minutes. Find the mean and median travel times for these students.
What is 11.8 minutes and 10 minutes
Sara earns a 85% on her test. If there were 20 questions, how many did she get correct?
What is 17 questions correct
Ms. McLean grades 5 tests in 35 minutes. Ms. Selmanie grades 9 tests in 72 minutes. Who graded the fastest?
what is Ms. McLean
A heated coat is usually priced at $130.00. Oneiko bought it on sale for 25% off the regular price. How much did Oneiko pay for the coat?
What is $97.50
Prince Tech just refinished the gymnasium floor. Does the amount of varnish needed to refinish the floor represent area or perimeter?
What is area
9 - (-3)
What is 12