Is the cost to number of hot dogs proportional? If so, what is the unit rate for all ratios? To prove your answer you MUST list the unit rate for all 5 ratios.
Yes, the proportional relationship is 4:1.
6:2; 12:4; 18:6; 24:8; 30:10
Write 3 more Equivalent Ratios using multiplication:
1/4
2/8, 3/12, 4/16
Are the Ratios Equivalent?
Write Yes or No. If yes, tell the scale factor (what number the original ratio was multiplied or divided by).
2:4 = 8:12
No!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
x/5 = 8/10
x = 4
A recipe requires 2 cups of milk for every 3 cups of flour. If you use 8 cups of milk, how many cups of flour do you need? Label your answer.
12 cups
Is the cost to number of items proportional? If so, what is the unit rate for all ratios? To prove your answer you MUST list the unit rate for all 4 ratios.

Yes, 5:1
5:1; 25:5; 50:10; 250:50
Write 3 more Equivalent Ratios using multiplication:
2/9
4/18, 6/27, 8/36
Are the Ratios Equivalent?
Write Yes or No. If yes, tell the scale factor (what number the original ratio was multiplied or divided by).
5:10 = 30:60
Yes! x6
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
3/9 = 9/x
x = 27
For every $5 Carl spends on movies, he spends $15 on video games. Last month, he spent $60 on video games. How much did he spend on movies? Label your answer.
$20
What would the amount earned be for 9 hours?
108
Are the fractions 2/4 and 5/8 equivalent?
NOOOO!
Are the Ratios Equivalent?
Write Yes or No. If yes, tell the scale factor (what number the original ratio was multiplied or divided by).
8:10 = 16:18
No!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
7/14 = x/42
x = 21
Keely went for a long swim. If she swam 12 miles in 3 hours, how far would she swim in 6 hours? Label your answer.
24 miles
What would be the number of items at a cost of $80?
16 items
Write 3 more Equivalent Ratios using multiplication:
9/13
18/26, 27/39, 36/52
Are the Ratios Equivalent?
Write Yes or No. If yes, tell the scale factor (what number the original ratio was multiplied or divided by).
13:14 = 39:42
Yes! x3
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
2/16 = x/80
x = 10
The ratio of students who like apple juice to grape juice is 4:3. If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like apple juice? Label your answer.
40 kids
How many hotdogs would you get for $300?
100
Write 3 more Equivalent Ratios using division:
24/36
12/18, 6/9, 2/3, 8/12, 4/6,
Are the Ratios Equivalent?
Write Yes or No. If yes, tell the scale factor (what number the original ratio was multiplied or divided by).
8:32 = 56:224
Yes! x7
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
18/x = 54/90
x = 30
The ratio of students with straight hair to curly hair in the 7th grade is 4:5. If there are 52 students with straight hair, how many students are their total? Label your answer.
117 students (total)