Unit Rates
Proportional Relationships
Percents I
Percents II
Misc
100

A carpenter lays 18 square feet of tile in ⅔ of an hour. How many square feet of tile does the carpenter lay per hour?

27 feet per hour

100

Why is this table a proportional relationship (or not a proportional relationship)?

It is proportional because there is a constant rate and it starts at (0,0).

100

Patti got a new part-time job. Her hourly wage increased from $10.50 to $12.39. What was the percent increase in Patti’s hourly wage?

18%

100

An astronomer hosts a stargazing party for $775. If the group tips the astronomer 15%, what is the total amount that the astronomer earns for the stargazing party?

$891.25

100

What would bears be without bees?

Ears

200

A marathon runner runs 2.5 miles in ¼ hour. What is the unit rate?

10 mph

200

Is the graph proportional?

Yes

200

There are 60 students enrolled in an art class. The day before the class begins, 10% of the students did not show. How many students actually attend the art class?

54 students

200

Paige buys a van for $15,625. The tax rate is 8%. What is the tax on the van?

$1250

200

What do you call an angry carrot?

A steamed vegetable.

300

Rachael and Theodore plant a sunflower. Rachael predicts that it will grow ⅖ foot per week, while Theodore predicts that it will grow ¾ foot per week. The sunflower grows 4 ½ feet in 7 ½ weeks. Which statement is correct?

a. Both Rachael’s prediction and Theodore’s prediction are faster than the actual unit rate.

b. Both Rachael’s prediction and Theodore’s prediction are slower than the actual unit rate.

c. Rachael’s prediction is slower than the actual unit rate, and Theodore’s prediction is faster.

d. Rachael’s prediction is faster than the actual unit rate, and Theodore’s prediction is slower.

C

300

The graph shows how the number of people, p, seated at an event is related to the number of tables, t, provided. What is the unit rate of the graph?

3 people per table

300

Mr. Keen buys a wagon that was originally priced at $130 and then reduced by 10%. What was the reduced price?

$117

300

Irma opens a savings account with $4,800. The account pays her 3.2% annual simple interest. Calculate the interest Irma would earn in 10 years.

$1,536

300

Renting a canoe costs $5.00 per hour for each adult and $2.50 per hour for each child. One adult and two children decide to rent a canoe. Which equation shows the relationship between cost, c, in dollars and time, t, in hours?

a. c = 5.00t + 2.50

b. c = 5.00 + 2.50t

c. c = 7.50t

d. c = 10.00t

D

400

A store offers 3 store-brand T-shirts for $18.75. On nearby displays, other brands are available at the prices shown below. Which offer has a unit rate that is less than the store-brand unit rate?

a. 4 T-shirts for $26.00

b. 5 T-shirts for $31.25

c. 6 T-shirts for $37.25

d. 7 T-shirts for $50.75

C

400

The graph shows how much gasoline costs at a local station. How much will John pay for 4 gallons of gasoline at the gas station?

$8.60

400

Find the percent change from 53 to 93, and determine whether it is an increase or decrease.

75.47% increase

400

What is the original price of a pair of shoes if there is a 5% discount and the sale price is $47.03?

$49.51

400

What is the original price of a pair of shoes if there is a 15% markup and the total was $109.95?

$95.61

500

Select all the situations that represent a proportional relationship with a gallon of milk that costs $3.29.

a. 3 gallons of milk for $6.57

b. 4 gallons of milk for $13.16

c. 5 gallons of milk for $16.45

d. 9 gallons of milk for $29.61

e. 12 gallons of milk for $40.68

B, C, & D

500

The graph shows the relationship between the number of pounds of dog food and the number of pounds of cat food used at an animal shelter during a given time period. What does the point (9, 36) represent?

For 36 pounds of cat food, there is 9 pounds of dog food.

500

Aaron buys 3 ties for $19.95 each, a belt for $23.50, and a pair of boots for $124.95. The sales tax in his city is 5%. To the nearest cent, what is the total cost of Aaron’s purchases?

$218.72

500

A sports agent makes $40,000 a year plus 9% commission on the sales of her client’s products. She sold $175,000 for her clients this year. Find her total earnings.

$19,750

500

What did the triangle say to the circle?

You're pointless.

M
e
n
u