Unit Rate
Proportional or nah?
Scale Drawings
Mark-up/Mark-down
RANDOM
100

Find the unit rate: 

3 shirts for 9 dollars

1 shirt for 3 dollars

100

Is this table proportional?

Nah 

2 x 5 = 10

6 x 2 = 12

not a constant multiple!!!

100

Magnification or Reduction?

Magnification, scale drawing is larger than actual

100

Is a discount a mark-up or mark-down?

Its a markdown fool 

100

Who is the principal at Prescott?

Mrs. Souza

200

How do you find unit rate using x and y?

unit rate = y divided by x

200

Is this graph proportional?

Nope

It is a straight line, but it does NOT go through the origin.

200

Magnification or Reduction? 

Reduction, scale drawing is smaller than actual

200

When you solve a mark-up problem, will you be adding or subtracting?

Adding.

200

What is Miss Rockefeller's favorite Starbucks order?

Cold brew with Pumpkin Cream Cold Foam

300

What variable represents unit rate?


K

300

Is this table proportional?

Yessir!

6 x 1/3 = 2

9 x 1/3 = 3

24 x 1/3 = 8

3 x 1/3 = 1

300

What is the scale factor?

4 --> 8 (multiply by 2)

3 --> 6 (multiply by 2)

Scale factor is 2

300

Shirts are normally $30. There is a 1/3 discount, what is the sales price of the shirt?

$20.

1/3 OF 30 IS 10. 30-10=20

300

What school district is Prescott a part of?

Stanislaus Union

400

What is another name for unit rate?

constant of proportionality or scale factor

400

Proportional or nah?

yaaaa

unit rate = 2

400

What is the scale factor?

Actual length= 10 feet

scale length= 5 feet

scale factor= actual divided by scale= 10 divided by 5 = 2

SF= 2

400

Apples are usually $1 each, but there has been a 1/2 mark up because of inflation. How much are they now?

$1.50

400

Who is Spongebob's best friend?

Patrick Star

500

You are making cookies for a bake sale. You need a constant number of cookies per box you sell. You need to sell 25 boxes to make enough money, and you baked 500 cookies. How many are in each box?

20 cookies per box.

500

proportional or nah

yasssss

straight line AND goes through origin

500

What is the scale factor?

6 divided by 2 = 3

SF= 3

500

Shoes are $50 but are half off if you buy them today. What is the price if you buy them today?

$25

500

What day is the PRIDE store open?

Wednesday at lunch

600

What is the unit rate?

unit rate = 2

600

proportional or nah

Nah

not a straight line and does not go through origin

600

Scale length is 4 in, scale factor is 3, what is the actual length?

actual length= scale factor x scale length

actual length = 4 x 3 = 12

600

What is the amount of the discount of 1/5 off $20?

1/5 of 20 is 4.

600

What does the P in PRIDE stand for?

Patience

M
e
n
u