649 x 53
34, 397
28,000 / 40
700
A wire is bent to form a square with a perimeter of 16.4cm. How much wire would be needed to form 25 same sized squares? Express your answer in meters.
410 meters
Solve the expression.
3 x (6 + 2)
24
What is the value of the missing exponent?
4732 / 10 = 47.32
2
1,426 x 307
437,782
215 / 90
2 r 35
Gerry spends $1.25 each day on lunch at school. On Fridays, she buys an extra snack for $.55. How much money will she spend in two weeks?
$13.60
Solve the expression
1/2 x (30 + 18)
24
How many times greater is the value of 78 than the value of 0.078?
1000 times greater
2.25 x 1.8
405
614 / 15
40 r 14
Ms. Parrish has 7 students in her pottery class. She has 49.07 kilograms of clay that distributes equally among all students. How many kilograms of clay will each each student receive?
7.01
Solve the expressions.
Are they equivalent?
(13 + 35) / 2
3 X 6 + 2
NO.
24
20
Write an expression that represents the phrase:
"triple the different of 56 and 8"
(56-8) x 3
_____ x 1/100 = 5.7
570
77.14 / 38
2.03
Ms. Tiberio sold 156 cupcakes after the Fun Run. The cupcakes were sold in boxes of "a baker's dozen,' which is 13. She sold all the cupcakes at $18 per box. How much money did she receive?
$216
What number makes the expression
(32 - ______) / 5 equal to the value of 4?
12
At track practice, Garland worked on his long jump. His first jump measured 5 yards, 2 feet and 9 inches. His second jump measured 3 yards, 3 feet and 8 inches. How much longer, in inches, was Garland's first jump than his second?
61 inches
609 x ___ 8 = 23,142
38
4.788 / 0.42
11.4
Twenty polar bears live at the zoo. In four weeks, they eat 9,732.8 pounds of food altogether. Assuming each bear is fed the same amount of food, how much food is used to feed one bear for a week? Round your answer to the nearest pound.
122 pounds
Add parentheses to make the expression true:
30 - 4 x 2 + 5 = 2
30 - [4 x (2 + 5)] = 2
Victory baked 702 cookies. She sold them in boxes of 18. After selling all of the boxes of cookies for the same amount each, she earned $136.50. What was the cost of 1 box of cookies?
$3.50