Expressions
Comparisons
Multiplication
Word Problems
Vocabulary
100

50 times the difference of 64 and 36.

50 x (64-36)

100

100 × 8                            25 × (4 × 8)

Which one is larger?

100 × 8               >             25 × (4 × 8)

100

45 × 30=

1,350

100

Mrs. Wyatt at 2 pounds of veggies for lunch every day for 2 weeks. How many ounces did she eat?

Hint: 1 pound = 16 ounces

448 ounces

100
Sum tells us to....
Add
200

Divide the sum between 800 and 700 by 5

(800+700) ÷ 5

200

48 × 12                            60 twelves – 13 twelves

48 × 12               >            60 twelves – 13 twelves

200

4.5 × 30

135.0

200

  Tess makes hair bows to sell at the craft fair.  Each bow requires 2.5 yards of ribbon. At the fabric store, ribbon is sold by the foot.  If Tess wants to make 12 bows, how many feet of ribbon must she buy?

Hint: 1 yard = 3 feet

90 feet

200

Difference tells us to...

subtract

300

The sum of 4 thirteens and 16 thirteens

(4 x 13) + (16 x 13)

300

24 × 36                            18 twenty-fours, tripled

24 × 36               <             18 twenty-fours, tripled

300

604 × 33

19,932

300

Ander drank 6 gallons of milk in a month. How many ounces did he drink?

Hint= 128 ounces in 1 gallon 

768

300

Product tells us to...

Multiply
400

12 times the sum of 6 and 12

12 x (6+12)

400

45 × 30              4.5 × 30        

45 × 30     >         4.5 × 30        

400

245 × 405

99,225

400

For a field trip, the school bought 45 sandwiches for $4.30 each and 32 bags of chips for $1.25 each.  
How much did the school spend in all?

233.50

400

Quotient tells us to...

divide

500

(324 + 490) × 12 in words

The sum of 324 and 490 times 12
500

11 × (24 + 45)                20 × (24 + 45)

11 × (24 + 45)        <        20 × (24 + 45)

500

381 x 45

17,145

500

Automatic 100 points for bravery! 

Yay

500

Convert means

change from one unit to another without changing value.

M
e
n
u