Unit Rate 1
Unit Rate 2
Unit Rate 3
Unit Rate 4
Vocabulary
100

What does "per" mean?

1

100

How many months are in a year?

12

100

How many quarters are in a dollar, and how much is each worth?

4; 25 cents

100

What number does unit rate scale down to?

1

100

Origin 

The point (0,0) on a graph

200

Scott bought a 12 pack of soda for $4. What was the price per can?

$0.33

200

3 pounds of bananas cost $1.77. What is the price per pound?

$0.59

200
What place value does money go to?

hundredths

200

A grocery store sells 3 pounds of apples for $6.75. What is the unit rate?

$2.25

200

Unit Rate 

A ratio comparing one quantity with ONE unit of another quantity.

300

It takes the Cooking Club 39 minutes to bake 3 batches of cookies. How many minutes would it take to bake 4 batches?

52 minutes

300

David learned 15 definitions in 90 minutes. How much time will he take to learn 10 definitions?

 60 minutes

300

Lilly can prepare 24 paper boxes in three weeks. How much time will she take to prepare 120 boxes?

15 weeks

300

Sammy ran 3 miles in 30 minutes. How many could she run in 2 hours. 

12 miles

300
Discrete Graph

Graph of isolated points (dots) 

400

Melanie is shopping for new clothes. Devine Duds is selling jeans – 4 pairs for $166.08. How much is each pair?

 $41.52

400

Game Gallery is having a spectacular sale. Games are on sale 6 games for $56.82. How much would you spend on 5?

$47.35

400

Chill – Out Snow Cones sells a 15 ounce snow cone for $1.05 How much will you spend on a 50 ounce snow cone?   

$3.50

400

Jack had to frame 12 glasses in 2 days. How many days will he take to frame 30 glasses?

  5 days

400

Continuous Graph 

A graph with no breaks (line) 

500

Alice has to write 5 pages in 30 minutes. Ricky has to write 6 pages in 35 minutes. If together they can write 10 pages in 50 minutes, how many pages they can write in 60 minutes?

12 pages

500

Kitty Korner is have a huge sale on cat toys - 5 toys for $4.45, and you LOVE your cat! You buy Fluffy 2 dozen toys. How much will you spend?

 $21.36

500

Jamal and 8 of his friends are going to Corner Cinema to watch the latest Super Hero movie. Student admission is two for $9.50. How much will the group spend?

$42.75

500

Steve can knit two pairs of gloves in 5 hours. Steve has to knit 6 pairs of gloves. How many hours will he need?

15 hours

500

Independent and Dependent Variable

Independent is what is depended upon (x)

Dependent depends on the independent quantity (y)

M
e
n
u