What does "per" mean?
1
How many months are in a year?
12
How many quarters are in a dollar, and how much is each worth?
4; 25 cents
What number does unit rate scale down to?
1
Origin
The point (0,0) on a graph
Scott bought a 12 pack of soda for $4. What was the price per can?
$0.33
3 pounds of bananas cost $1.77. What is the price per pound?
$0.59
hundredths
A grocery store sells 3 pounds of apples for $6.75. What is the unit rate?
$2.25
Unit Rate
A ratio comparing one quantity with ONE unit of another quantity.
It takes the Cooking Club 39 minutes to bake 3 batches of cookies. How many minutes would it take to bake 4 batches?
52 minutes
David learned 15 definitions in 90 minutes. How much time will he take to learn 10 definitions?
60 minutes
Lilly can prepare 24 paper boxes in three weeks. How much time will she take to prepare 120 boxes?
15 weeks
Sammy ran 3 miles in 30 minutes. How many could she run in 2 hours.
12 miles
Graph of isolated points (dots)
Melanie is shopping for new clothes. Devine Duds is selling jeans – 4 pairs for $166.08. How much is each pair?
$41.52
Game Gallery is having a spectacular sale. Games are on sale 6 games for $56.82. How much would you spend on 5?
$47.35
Chill – Out Snow Cones sells a 15 ounce snow cone for $1.05 How much will you spend on a 50 ounce snow cone?
$3.50
Jack had to frame 12 glasses in 2 days. How many days will he take to frame 30 glasses?
5 days
Continuous Graph
A graph with no breaks (line)
Alice has to write 5 pages in 30 minutes. Ricky has to write 6 pages in 35 minutes. If together they can write 10 pages in 50 minutes, how many pages they can write in 60 minutes?
12 pages
Kitty Korner is have a huge sale on cat toys - 5 toys for $4.45, and you LOVE your cat! You buy Fluffy 2 dozen toys. How much will you spend?
$21.36
Jamal and 8 of his friends are going to Corner Cinema to watch the latest Super Hero movie. Student admission is two for $9.50. How much will the group spend?
$42.75
Steve can knit two pairs of gloves in 5 hours. Steve has to knit 6 pairs of gloves. How many hours will he need?
15 hours
Independent and Dependent Variable
Independent is what is depended upon (x)
Dependent depends on the independent quantity (y)