Ratios
Unit Rates
Rates
Random
100

if you get this wrong I'm concerned for you.

There is 32 boys and 21 girls on Team Wonder. What is the ratio of boys to girls?

32/21 

32:21 

100

Shannon Debussy can't identify which one of the following is the unit rate. Help her identify the unit rate.

A. 12 eggs per carton

B. 65 miles in 2 hours

C. 3 teachers for 75 students

D. 4 pencils for 2 erasers

The unit rate is 12 eggs per carton.

100

The party city sells 9 low quality wigs for $6.00. Which of the following is a rate?

A. 9 to 6

B. 9:6

C. 9 low quality wigs to 6 dollars

D. 9/6

The rate is 9 low quality wigs to 6 dollars

100

What is Shannon Debussy's REAL last name

Jojo Siwa

200

If Izzy stole 53 items from the Circle K and I bought 2 items what is the ratio of bought items to stolen items?

2/53 2:53

200

Frank Ocean bought a 70 pack of pencils for $10.50 dollars from Staples, 1739 Stringtown Rd Grove City, OH 43123 39°52'37"N 83°02'41"W

What is the unit price per pencil?

0.15 cents per pencil

200

Tori can jog 2,000 feet in 4 minutes but, if she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?

(she cannot just use your imagination)

4,000 feet

200

How many cells are in the human body?

Around 30 trillion cells

300

You are playing squid games and you are at the marble game. If you have 4 marbles in your bag and the other person has 6 which ratio is equivalent to the ratio of marbles that you and the other person have? (4:6 if you don't understand.)

A- 2 Marbles that are yours and 2 Marbles that are theirs

B- 8 Marbles that are yours and 10 Marbles that are theirs

C- 8 Marbles that are yours and 12 Marbles that are theirs

C- 8 Marbles and 12 Marbles

300

***Daily Triple*** 

If Kanye West sends 5 tweets in a day every day of the week how many days would it have to be for him to make 65 tweets

13 days

300

Shannon Debussy can type 40 words per minute. Typing at that same rate, about how many words can she type in 30 minutes.

1,200 words

300

Did Sama (I) get her identity stolen when she was a kid yes or no?

Yes

400

Millie bought Hyperpigmentation stickers and some other stickers. The ratio of hyperpigmentation stickers in a bag is 1 to 3.  If there are 600 Hyperpigmentation stickers in the bag, how many other stickers are there?

200 stickers.

400

Besma buys 650 monkey keychains for $8450 because she has an obsession. What is the unit price per keychain?

$13.00

400

**Daily Double***

DJ Khaled eats 4 hamburgers a day for each week. If he continues to do that for 3 months, how much hamburgers has he eaten?

2520 Hamburgers 

If you multiply 4 by 7 because that's how much days there is in a week you get 28 and then multiply that by 90 because that is how much 3 months is and that is how you get the answer.

400

When is Mrs. Harris's birthday

April 29th

500

Kendrick Lamar is buying slushies for no reason at all. The ratio of blue slushies to red slushies is 3 to 5. There are 335 red slushies. How many more red slushies than blue slushies does Kendrick Lamar have?

134 more red slushies

500

Madea is in court and the court fine is 650 dollars. Madea makes $13 per hour works 7 days a week and works for 5 hours each day.  How long will it take her to get enough money to pay the fine?

It takes Madea 10 days to get 650 dollars.

I multiplied 13 by 5 because that is how much she makes in a day which would be 65 and I divided 650 by 65 to get 10.

500

Madea goes to jail and it costs $24,360 to bail her out but you only make 15 dollars per hour working at Mcdonalds and you work for 8 hours a day 7 days a week.

How many weeks would it take to bail Madea out of jail?

It would take 29 weeks 

I multiplied 15 by 8 by 7 and got 840 and divided 24360 by 840 and got that amount of time.

500

When is my birthday?

January 3rd

M
e
n
u