Quarters
Dimes
Nickels
Pennies
Utilizing money
100
How much is one quarter worth?
25 cents
100
A dime equals ___ pennies.
10
100
Nickels are worth ____ pennies.
5
100
How many pennies equal one dollar?
100
100

Sonny had $1.00 and he bought a 23 cent candy for Leo at the Cafe. How much money does he have left.

77 Cents

200
If I wanted to buy a candy bar that is worth three quarters, how much is that?
75 cents
200
How many dimes equal a dollar?
10
200
How many nickels are in a dollar?
20
200
If I have three dimes, how many pennies equal the same amount?
30
200

William bought 2 tickets for the trampoline park. They were $7.25 each. How much money did he spend?

$14.50

300
How many quarters equals one dollar and seventy-five cents?
7
300
What do I have to count by when I am counting dimes? a. ones b. fives c. tens d. twenties
c
300
If Sara gets a nickel for each A she brings home, how much money would she have if she brought home 24 As?
$2.20
300
It is the 100th day of school. If I have a penny for each day, how many quarters is the equivalent of all my pennies?
4
300

What's the total value of 3 dimes, 2 nickles and 1 penny?

41 cents

400
How many quarters would I have to use to buy a stuffed animal for three dollars and twenty five cents?
15
400
How many dimes equals six quarters?
15
400
We are trying to guess Principal Mathis's age. He says if you add nine nickels, you will find his age. How old is Mr. Mathis?
45
400
The total is $45.28, if I have forty five dollars and a quarter, how many pennies do I need?
3
400

Will is buying lollipops for him and his sisters. He has $20 dollars. A bag of lollipops is $5.65. How many bags can he buy with the $20 dollars?

3 bags

500
How many quarters equals five dollars?
20
500
If a drink costs two dollars and forty cents, how many dimes would I have to use?
24
500
I need thirty nickels to go to the baseball game, if my mom gives me five quarters will I be able to go?
no
500
How many pennies equal twelve nickels?
60
500

Anthony bought three bags of food for his pet eagle. Each food was $10.50. How much did it cost in total?

$31.50

M
e
n
u