or
A. $1.99 / 6 oz. B. $2.99 / 16 oz.
B. $2.99 / 16oz.= $0.1869
A. $0.99 / 2 oz. or B. $12.99 /30 oz.
B. $0.43 / oz
Video game rentals
A. $10.00 / 4 days or B. $13.00 / 5 days
A. $2.50 / day
What is the best deal?
A. 3 shirts for $24.00
B. 5 shirts for $42.50
A. $8.00 ea.
$22.30 @ Amazon or $10.39 @ Target
B. $0.2598
A. $1.99 / bag or B. $17. 80 / 10 pk. bags
B. $1.78 / bag
Which game set is a better deal?
A. Nintendo game set $299.00 for 20 games
B. A. Nintendo game set Sale $399.00 for 25 games
A. $14.95 per game
What is the best deal?
A. 5 pants for $55.00
B. 4 pants for $45.00
A. $11.00 a pair of pants
.
A. Target $8.99 or B. Albertsons $4.99
A. $0.3746
normally $4.99 / lb.
A. Sale $2.99 /lb. or B. $32.00 / 10 /lbs,
A. $2.99 / lb.
Which Lazer Tag Party set is the best value ( 8 guns) ?
A. $199 for 3 hours
B. $299 for 5 hours
B. $60.00 / hour
What is the best deal?
A. 1 pair of Nike's $70
B. 3 pairs of Nike $195
B. $65 / pair
A. 3 Medium Pizzas B. 2 Large Pizzas
for $10.99 or for $10.99
(1 med. = 300 grams). (1 lg. = 500 grams)
B. $10.99 /1000 grams =
$0.01099/g
A. $1.99 / 16 oz. or B. $9.99 / 100 oz.
B. $0.099 / oz
Which Bowling Game Package is the best deal? Why?
A. $250 for 10 kids 3 hrs. (includes cake and drinks)
B. $375 for 15 kids 4 hrs. (includes cake and drinks)
This is tricky. It depends if you only have 9 kids to invite. If you have more than 9, then B. is the better value.
What is the best deal?
A. 3 dresses for $69
B. 4 dresses $ 75
B. $17 / dress
A. $5.99 / gallon. or B. $1.75 / qt. (4 qts = 1 gal.)
A. $5.99 / gallon.
A. $4.99 / 16 oz. pie or B. $8.99 / 32 oz. pie
B. $0.2809 oz.
If you charge $25 an hour, how much should you charge for 5 hours of game time?
$ 25 =__x_
hr. 1. 5
$125
What is the best deal?
A. 5 piece mountain gear $199
B. 4 piece mountain gear $169
A $39.94 each item