Division Vocab
Powers of Ten
Anything goes
Decimal Division
Decimal Word Problems
100

Give two Math keywords that mean division.

divided, split equally, equal groups, quotient, per, each, shared, half, ratio

100

35.5 ÷ 100 =

35.5

100

What is the Math name for any five sided shape?

A pentagon

100

8.26 ÷ 2 =

4.13

100

In PE class, Carl runs a distance of 1.17 miles in 9 minutes. At that rate, how far does Carl run each minute?

He runs 0.13 of a mile.

200

What is the name of the place value position that has two numbers after the decimal point?

The hundredths place

200

47.67 ÷ 100 =

0.4767

200

On an analog clock, draw the time 8:25 on the dry erase board.

Teacher decision.

200

25.92 ÷ 3 =

8.64

200

On Sunday, 6 friends went ice-skating. Altogether, they paid $ 42.72 to get in. Each person paid an equal amount. How much did each person pay?

Each person paid $7.12

300

What are the steps for long division?

D-Divide

M-Multiply

S-Subtract 

C-Check 

B-Bring up

R-Repeat or Remainder

300

700 ÷ 10 =

70.0 = 70

300

Draw and color in circles that represent 4/5.

Teacher decision.

300

1.52 ÷ 1.9 =

0.8

300

At the market, grapes cost $0.25 per pound. Clarissa buys grapes and pays a total of $1.50. How many pounds of grapes did she buy?

She bought 6 pounds of grapes.

400

Draw symbols you use when dividing numbers.


400

8.12 ÷ 103 =

0.00812

400

Write these numbers in order from greatest to least

9.675, 10.25, 9.325, 9.35

10.25, 9.675, 9.35, 9.325

400

1.68 ÷ 0.07 =

24

400

Damon wants to kayak on the river by his house. The river is 6.4 miles long. Damon rows at a speed of 1.6 miles per hour. How many hours will it take him to row the river?

It will take him 4 hours.

500

The number that is being divided in a problem is called...

a dividend

500

89.7 ÷ 100 =

89.7 ÷ 101 =

89.7 ÷ 102 =

89.7 ÷ 103 =

89.7

8.97

0.897 

0.0897

500

45 x 26 =

1,170

500

7.8 ÷ 15 =    

0.52

500

Jordan spent $8.00 at the school store. He bought 2 erasers and a new notebook. The notebook cost $4.50. How much did EACH eraser cost?


Each eraser cost $1.75

M
e
n
u