What is 10% in decimal form?
0.10
A tennis ball cost $3
A t-shirt cost $5
How much is it all together?
$3 + $5 = $8
A t-shirt is $10.00
How much is 10% off?
$10.00 x 0.10 = $1.00
A t-shirt is $10.00
You have a coupon for 10% off
How much do you pay?
$10.00 x 0.10 = $1.00
$10.00 - $1.00 = $9.00
A t-shirt is $10.00
You have a coupon for 10% off
You give the cashier $10.00
How much change do you get?
$10.00 x 0.10 = $1.00
$10.00 - $1.00 = $9.00
$10.00 - $9.00 = $1.00
What is 20% in decimal form?
0.20
A tank top cost $6
A pair of shorts cost $7
How much is it all together?
$6 + $7 = $13
A pair of jeans is $20.00
How much is 15% off?
$20.00 x 015 = $3.00
A pair of jeans is $20.00
You have a coupon for 15% off
How much do you pay?
$20.00 x 0.15 = $3.00
$20.00 - $3.00 = $17.00
A pair of jeans is $20.00
You have a coupon for 15% off
You give the cashier $20.00
How much change do you get?
$20.00 x 0.15 = $3.00
$20.00 - $3.00 = $17.00
$20.00 - $17.00 = $3.00
What is 68% in decimal form?
0.68
A basketball cost $8
A polo shirt cost $15
How much is it all together?
$8 + $15 = $23
A pair of sneakers cost $100.00
How much is 25% off?
$100.00 x 0.25 = $25.00
A pair of sneakers cost $100.00
You have a coupon for 25% off
How much do you pay?
$100.00 x 0.25 = $25.00
$100.00 - $25.00 = $75.00
A pair of sneakers cost $100.00
You have a coupon for 25% off
You give the cashier $80.00
How much change do you get?
$100.00 x 0.25 = $25.00
$100.00 - $25.00 = $75.00
$80.00 - $75.00 = $5.00
What is 5% in decimal form?
0.05
A jacket cost $40
A pair of sneakers cost $120
How much is it all together?
$40 + $120 = $160
A dress is $85.00
How much is 50% off?
$85.00 x 0.50 = $42.50
A dress is $85.00
You have a coupon for 50% off
How much do you pay?
$85.00 x 0.50 = $42.50
$85.00 - $42.50 = $42.50
A dress is $85.00
You have a coupon for 50% off
You give the cashier $50.00
How much change do you get?
$85.00 x 0.50 = $42.50
$85.00 - $42.50 = $42.50
$50.00 - $42.50 = $7.50
What is 100% in decimal form?
1.00
A pair of jeans cost $39.99
A pair of sunglasses cost $159.99
How much is it all together?
$39.99 + $159.99 = $199.98
A Gucci bag is $1,500.00
How much is 35% off?
$1,500.00 x 0.35 = $525.00
A Gucci bag is $1,500.00
You have a coupon for 35% off
How much do you pay?
$1,500.00 x 0.35 = $525.00
$1,500.00 - $525.00 = $975.00
A Gucci bag is $1,500.00
You have a coupon for 35% off
You give the cashier ten $100.00 bills
How much change do you get?
$1,500.00 x 0.35 = $525.00
$1,500.00 - $525.00 = $975.00
$1,000 - $975.00 = $25.00