8m = 24
What is m?
8m = 24
m = 3
-3m - 2m = 0
What is m?
-3m - 2m = 0
-5m = 0
m = 0
8b + 3b = 22
What is b?
8b + 3b = 22
11b = 22
b = 2
64 = 8(r + 2)
What is r?
64 = 8(r + 2)
64 = 8r + 16
48 = 8r
r = 6
Julie is 3 years older than her sister. Julie's age is 11. How old is Julie's sister?
s + 3 = 11 (Julie is 3 years older than her sister)
s = 8
Her sister is 8 years old
11 + r = 29
What is r?
r + 11 = 29
r = 18
-10p + 9p = 12
Solve for p
-10p + 9p = 12
-1p = 12
p = -12
19x -5 - 24x = 10
What is the value of x?
19x - 24x -5 = 10
19x -24x = 15
-5x = 15
x = -3
7(f - 1) = 49
What is f?
7(f - 1) = 49
7f -7 = 49
7f = 56
f = 8
We are at a Seattle Seahawks game. We buy 4 hotdogs and 1 drink. We spend a total of $17. If the drink costs $5, how much does one hotdog cost?
4h + 5 = 17
4h = 12
h = 3 (One hotdog costs $3)
7h = 21
What is the value of h?
7h = 21
h = 3
-3a + 11 -7a = -9
What is the value of a?
-3a + 11 -7a = -9
-10a + 11 = -9
-10a = -20
a = 2
2a + 5(a - 4) = 8
What is the value of a?
2a + 5(a - 4) = 8
2a + 5a -20 = 8
7a - 20 = 8
7a = 28
a = 4
5(d - 2) = 40
What is d?
5(d - 2) = 40
5d -10 = 40
5d = 50
d = 10
Noah and Kate are buying new guitar strings. Noah buys 2 packs of strings, Kate buys 2 pack of strings and a music book. The book costs $16. Their total cost is $72. How much is one pack of strings?
Noah: 2s
Kate: 2s + 1b
2s + 2s + 1b = 72
2s + 2s + 16 = 72
4s + 16 = 72
4s = 56
s = $14 (One pack of strings costs $14)
a/9 =-3
What is the value of a?
a/9 = -3
a = -27
6(a + 3) = -6
Find the value of a.
6(a + 3) = -6
6(a + 3) = -6
6a + 18 = -6
6a = -24
a = -4
6(2y + 6) - 4y - 5= 25
What is the value of y?
6(2y + 6) - 4y - 5= 25
12y + 36 - 4y - 5 = 25
8y + 31 = 25
8y= -6
y= -3/4
72 = 5(4x + 10) +2
72 = 5(4x + 10) +2
72 = 5(4x + 10) +2
72 = 20x+50 + 2
72 = 20x + 52
20 = 20x
x = 1
You have a part time job. You work 3 hours on Friday and 6 hours on Saturday. You also receive an allowance of $20 per week. You earn $92 this week. How much do you earn PER HOUR at your part time job?
3w + 6w + 20 = 92
9w + 20 = 92
9w = 72
w = 8 (You earn $8 per hour)
x - 4.3 = 5.7
What is the value of x?
x - 4.3 = 5.7
x = 10
9t - 6 - 6t = 6
What is the value of t?
9t - 6 - 6t = 6
3t - 6 = 6
3t = 12
t = 4
-6(m + 1) + 18 = 24
What is the value of m?
-6(m + 1) + 18 = 24
-6m -6 + 18 = 24
-6m + 12 = 24
-6m = 12
m = -2
9(y - 4) - 7y = 5(3y - 2)
What is y?
9(y - 4) - 7y = 5(3y - 2)
9y - 36 -7y = 15y - 10
2y -36 = 15y -10
2y - 26 =15y
-26 = 13y
y = -2
The freshman class is selling boxes of cookies to raise money. They purchased 50 boxes of cookies and paid a delivery fee of $25. The total cost, including the delivery fee, was $225. What is the cost of each box of cookies?
50c + 25 = 225
50c = 200
c = 4(Each box of cookies cost $4)