4 x 7 = ?
28
11 x 6 = ?
66
12 x 10 = ?
120
100 x 7 = ?
700
Mason ordered thirty-two pizzas to feed his friends and family. If each pizza has eight slices, how many pizza slices were there in total?
32 x 8 = 256
There were 256 slices of pizza in total.
6 x 8 = ?
48
98 x 0 = ?
0
24 x 11 = ?
264
222 x 4 = ?
888
Lily decided to make muffins for her schools' upcoming bake sale. One tray can hold 16 muffins and Lily filled 25 trays. How many muffins did Lily bake?
16 x 25 = 400
Lily baked 400 muffins.
5 x 9 = ?
45
12 x 9 = ?
108
43 x 15 = ?
645
128 x 6 = ?
768
Emma went to the farmer's market to get some fresh eggs. Emma bought 35 egg cartons, and each carton has 12 eggs in it. How many eggs did Emma buy altogether?
35 x 12 = 420 eggs
Emma bought 420 eggs.
7 x 8 = ?
56
47 x 3 = ?
141
55 x 15
825
259 x 4 = ?
1036
Daniel has just purchased a new phone plan. It costs him $456 per month. How much will Daniel pay for his phone for one year?
456 x 12 = $5472
Daniel will pay $5472 for his phone plan for one year.
9 x 9 = ?
81
59 x 6 = ?
354
67 x 20 = ?
1340
429 x 8 = ?
3432
Ms. McCarvill decided to take her class of 28 students to the zoo for a field trip. It costs $93 per person. How much will it cost for all 28 students and Ms. McCarvill to go to the zoo?
29 x 93 = 2697
It will cost $2697 for Ms. McCarvill and her 28 students to go to the zoo.