Solve this problem
Word Problems
Multiplication & Division &
True or False
Division
Multiplying Decimals
400

34 x 18

612

400

When Marty was working on his gamer birthday party, he was planning to give his 12 friends 35 gamer stickers each. How many stickers does he need to buy? 

12 x 35 = 420 

400

True or False

201 × 25 = 3,292 ÷ 2

200 x 25 = 5000 

3200 ÷ 4 = 800

400

answer division problem:

252 ÷ 12 = ____



21


400
8.23 x 10 

82.3

800

56 x 23

1,288

800

Sarah was gardening. Her garden was 14 feet long by 78 feet wide. What is the area of her garden? 

14 x 78 = 1092

800

True or False 

240 × 25 =6,000

True 

1/4 of 24 = 6 so 6 x 1000 = 6000

800

368 ÷ 16 = ____

23


800

52.60 x 100 

526.00 

1200

235 x 14

3290

1200

Mrs. Lang was working to plan a field trip to skyzone. Each student costs 27 dollars. She was taking 76 students. What would the total cost of her field trip be? 

27 x 76 = 2052


1200

True or False 

160 × 20 = 32,000 ÷ 10 __________

True

160 x 20 = 3200 

32,000 ÷ 10 = 3200 


1200

336 ÷ 14 =____



24

1200

12.50 x 15 

1 x 12.50 = 12.50

10 x 12.50 = 125.0 

5 x 12.50= 75.00 

10 groups + 5 Groups = 125.00 + 75.00 = 200 

1600

1564 x 8

12,512

1600

The cost of the shopping trip to buy new chairs for Mrs. Olson's classroom was $384. If she bought 32 chairs how much did each chair cost? 

384 ÷ 32 =12 chairs

1600

True or False 

77 × 99 = 6,500

77 x 100=7700 

77 x 1 =      77


7700-77= 7623

1600

Answer division problem:

1224 ÷ 6 = ____


204


1600

I am selling basketballs for $3.25. How much money will I make if I sell 19?  

1 x 3.25 = 3.25 

10 x 3.25 = 32.50 

20 x 3.25 = 65.00 

so take 20 -1 group or 65.00-3.25 = $61.75

2000

456 x 13


5928


2000

The train had to go 552 miles on Sunday. It wanted to stop every 16 miles. How many miles does the train go in between each stop? 

552 ÷ 16 = 34.5 or 34 1/2 miles 

2000

True or False 

1/4 of 12 = 3 so 0.25 x 12 = 3 and then 25 x 12 = 400

False 

1/4 of 12 = 3 so 0.25 x 12 = 3 and then 25 x 12 = 300 

2000

There are 555 students who have to get into groups of 35 for the field trip.  The groups do they need?



555 ÷ 35 = 15 remainder 25 so they would need 16 groups. 


2000

I am still selling basketballs for $3.25. How many basketballs did I sell if I made $328.25? 

1 x 3.25 = 3.25 

10 x 3.25 = 32.50 

100 x 3.25= 325.00

100 groups + 1 group or 325.00 + 3.25 = 328.25

so you sold 101 basketballs.  

M
e
n
u