Compare division & multiplication
Find the quotient
Random
Find the product
Challenge
100

If 10 x 9 = 90, then 90 / 9 = ?

10


10 x 9 = 90   

90 / 9 = 10

100

40 ÷ 4 = 

10 

10 x 4 = 40

100

Any number divided by 1 is: 

that same number.

Example, 20,000 / 1 = 20,000

1 / 1 = 1

12 / 1 = 12

100 / 1 = 100


100

12 x 2 = ?

24


check with division:

24 / 2 = 12

100

1100 / 10 = ?

110


check with multiplication:

110 x 10 = 1100

200

If 8 x 3 = 24, then 24 / 3 = ?

8


8 x 3 = 24 

24 / 3 = 8

200

25 ÷ 1

25


any number divided by 1 is that same number!

25 x 1 = 25

200

any number MULTIPLIED by zero is: 

Zero

Examples: 

10 x 0 = 0

19,239 x 0 = 0

200

50 x 5 = ?

250


Check with division:

250 / 5 = 50

200

5,000 x 4 = ?

20,000


check with division:

20,000 / 4 = 5,000

300

If 12 x 5 = 60,      60 / 5 = ?

12


12 x 5 = 60

60 / 5 = 12

300

100 ÷ 10 = ?

10

10 x 10 = 100

300

I can check my addition by: 

subtracting


Example:5 + 2 = 7

  so      7 - 2 = 5

300

500 x 2 = ?

1,000


check with division:

1,000 / 2 = 500

300

Butterball chased her tail 42 spins 3 times on Monday and 2 times on Tuesday. 

 How many spins did she do all together?

3 + 2 = 5

42 x 5 = 210 spins all together!

400

800 x 2 = 1600, then 1600/2 = ?

800


800 x 2 = 1600

1600 / 2 = 800

400

120 ÷ 2 = 

60

60 x 2 = 120

400

I can check my division by: 

Multiplying

Example: 3  x 4 = 12

so   12 / 4 = 3

400

82 / 2 = ?

41


check with division:

41 x 2 = 82

400

Jackie is doing 30 jumping jacks per day for 15 days. How many jumping jacks did Jackie do all together?

30 x 15 = 450


check with division: 

450 / 15 = 30

500

If 9872 x 2 = 19,744, 

then 19,744 / 2 = ?

9872


9872 x 2 = 19,744

19,744 / 2 = 9872

500

99 ÷ 9 =

11


because 11 x 9 = 99

500

25 / 5 = ?


Divide then check with multiplication

25 / 5 = 5


Check:   5 x 5 = 25

500

432 x 2 = ?

864


check with division:

864 / 2 = 432

500

Mia baked 65 cookies. She wants to give the same amount of cookies to 5 of her friends. How many cookies will each friend have?

65 / 5 = 13

check with multiplication:


13 x 5 = 65

Click to zoom
M
e
n
u