0.305 x 10 = ?
3.05
In your answer, how many decimal places are there when you multiply 0.6 X 0.06?
3
When multiplying decimals home many decimals places when you multiply 0.03 x 0.012?
When multiplying decimals home many decimals places when you multiply 1.13 x 1.72?
4
When multiplying decimals 7.30 x 0.4, how many decimal places in the answer.
2.3 x 100 = ?
230
0.054 x 100 = ?
5.4
1.82 x 100 = ?
182
9.8 x 100 = ?
980
8.97 x 100 = ?
897
1.7 x 1000 = ?
1700
1.05 x 1000 = ?
1050
0.4 x 1000 = ?
400
2.01 x 1000 = ?
2010
0.915 x 1000 = ?
915
Jane has 50 students in her science class. She gives each one $2.50 to spend on their project. How much money did Jane give out to all her students?
$125.50
Tommy has 1.234 oz of liquid nitrogen to use for his experiment. He has to use the same amount for 13 containers. How much liquid nitrogen did he use in all?
16.042 oz
Teddy used 21.09 lb of flour for his recipe at his cookie stand at the fair. After a few hours he used 2.2 time that amount. How much flour did Teddy use?
46.398 lb
Sam used 2.73 lb of fruit for a party. Kelly use 6.4 times more than Sam. How much did Kelly use?
17.472 lb
Wendy spent $54.86 on a weekend trip. Bella spent $3.50 times more than her. How much did Bella spend?
$192.01
Carla collected $5.62 for a school function. Molly collected 5 times more than Carla. Pam collected $6.72 more than Molly. How much did each person collect.
Carla: $5.62 Molly: $28.10 Pam: $34.82
Charlie saved $21.45 each month for 6 months. In the seventh month her only saved $10.60. How much did Charlie save in all?
$139.30
A family of two adults and four children are going to an amusement park. Admission is $21.75 for each adult and $15.25 for each child. What is the total cost of the family's admission?
$104.50
Mrs. Rosen buys 5 crates of apples at the market. Each crate costs $12.50. She also buys one crate of pears for $18.75. How much did she spend on the apples and pears?
$81.25
Nate receives a coupon in the mail for $10 off a purchase at the store. He buys 3 pairs of pants, 2 towels and 1 pair of shoes. If the pants cost $12.75, the towels cost $8.95 and the shoes cost $25.99, how much was his final total?
$72.14