Basic Facts
Multiplication
Multiplication Word Problems
Estimation
Random
100

5 x 9

45

100

32 x 8

248

100

A baker makes 38 cookies every hour. If the baker works for 4 hours, how many cookies will they make in total?

38 x 4 = 152 cookies

100
Sarah drives about 28 miles to work each day. If she drives to work 5 times this week, about how many miles does she drive to work the whole week?

30 x 5 = about 150 miles

100

What is Miss Campbell's favorite color?

Blue

200

6 x 6

36

200

381 x 7

2,667

200

A popular video game costs $235. If 7 friends buy the game, what is the total cost?

235 x 7 = $1,645

200

A large warehouse has 8 identical sections. If each section contains about 421 boxes, estimate the total number of boxes in the warehouse?

400 x 8 =about 3,200 boxes

200

What is Miss Campbell's favorite thing to do at home?

Read
300

Write a multiplication fact that equals 24.

6 x 4

8 x 3

300

983 x 6

5,898

300

A large farm harvest 1,025 pounds of apples every day for 9 days. What was the total weight of the apples harvested?

1,025 x 9 = 9,225 pounds of apples

300

A popular website had 7,815 visitors per day. If this trend continues for 7 days, about how many visitors did the website have? 

8,000 x 7 = about 56,000 visitors 

300

What is Miss Campbell's favorite subject?

Math

400

Write a multiplication fact that equals 96.

12 x 8

400

1,058 x 9

9,522

400

A concert hall sold 3,450 tickets at $6 each. How much money did the concert hall make from ticket sales? 


3,450 x 6 = $20,700

400

An airplane flies 4,082 miles on one trip. If the plane makes 5 trips, about how many miles did the plane travel?

4,000 x 5 = about 20,000 miles

400

What is Miss Campbell allergic to?

Dairy

500

Write a multiplication fact that equals 121. 

11 x 11

500

8,943 x 8

71,544

500

Breidy has 2 sets of coloring pencils. There are boxes of 20 and boxes of 80. If there are 8 boxes of 20 pencils and 5 boxes of 80 pencils. How many total pencils does Breidy have?

8 x 20 = 160 

5 x 80 = 400

160+400= 560 pencils

500

Miss Campbell would like to purchase a TV for 5 people. Each TV costs $6,982. Miss Campbell thinks that the TVs will cost about $45,000. Is this amount reasonable? Explain. Then write and solve an equation to find the actual cost of the three TVs.

$7,000 x 5 = $35,000. Miss Campbell's estimate is not correct because it is too far away from $35,000. 

Actual answer: $6,982 x 5 = $34,910

500

What type of dog does Miss Campbell's family have?

Boxer

M
e
n
u