The difference between 18 and 11
7
Solve with an area model: 14 x 12
168
135 x 8
1080
9.72
80 x 20
1,600
2 times the sum of 12 and 8
40
672
636
4.28 x 15
64.2
40 x 700
28,000
The sum of 7 and 3, divided by 2
5
Solve with an area model: 415 x 15
6225
78 x 23
1794
A lollipop costs $1.24. How much for 29 lollipops?
$35.96
20 x 120
2,400
5 times the difference between 10 and 14
20
Solve with an area model: 348 x 24
8352
A stuffed animal costs $14. How much would it cost to buy 25 stuffed animals?
$350
$56.64
It costs $300 per student to attend Catalina. If 80 students attend the trip, how much money will we need to pay?
$24,000
Write in word form: 6 x (22 + 8)
A book costs $14. If the school needs to buy 94 books for the 5th grade class, how much money will it cost? Use an area model to solve.
$1316 for the books
$576
At Chick Fil A fries cost $1.55 and milkshakes cost $2.75. How much would it cost in all to buy 5 fries and 3 milkshakes?
$16
One strand of Christmas lights has 200 lights on it. How many lights would 30 strands of Christmas lights have in total?
6,000 lights