What is 6 × 20?
120
Break apart 24 into tens and ones.
20 + 4
An area model is split into 20 and 3 on one side and 10 on the other.
What multiplication problem does it represent?
23 × 10
What is 21 × 3?
63
There are 4 boxes with 23 pencils in each box. How many pencils are there?
92 pencils
What is 30 × 40?
1,200
Use the distributive property to rewrite:
23 × 4
(20 × 4) + (3 × 4)
An area model represents 24 × 12.
What are the two factors being broken apart?
24 = 20 + 4
12 = 10 + 2
Find the product:
23 × 12
276
A teacher has 12 packs of stickers. Each pack has 24 stickers. How many stickers does the teacher have?
288 stickers
What is 70 × 8?
560
Break apart 32 to solve:
32 × 5
30 × 5 = 150
2 × 5 = 10
150 + 10 = 160
Complete the missing partial products for an area model of 23 × 14:
20 × 10 = 200
20 × 4 = ___
3 × 10 = ___
3 × 4 = ___
80, 30, 12
Find the product using partial products:
32 × 14
300 + 120 + 20 + 8 = 448
A student says:
23 × 14 = 23 × 10 + 23 × 4
= 230 + 92
= 322
Is the student correct?
Yes, 322
What is 60 × 50?
3,000
Use a strategy that breaks apart both factors to solve:
24 × 13
20 × 10 = 200
4 x 10 = 40
20 × 3 =60
4 × 3 =12
200 + 60 + 40 + 12 = 312
An area model represents 34 × 16.
What are the four partial products, and what is the final product?
30 × 10 = 300
30 × 6 = 180
4 × 10 = 40
4 × 6 = 24
300 + 180 + 40 + 24 = 544
Find the product:
43 × 16
400 + 240 + 30 + 18 = 688
Dona’s red photo album has 13 pages. Each page has 9 pictures. Her blue photo album has 16 pages, and each page has 4 pictures. What is the total number of pictures in Dona’s two albums?
181 pictures
The product is 4,800. One factor is 60. What is the other factor?
80
Use properties of operations to help find 31 × 17
(30 + 1) × (10 + 7)
527
An area model has these four products:
200 + 40 + 30 + 6
What multiplication problem does the model represent?
23 × 12
Find the product using partial products:
57 × 24
50 × 20 = 1,000
50 × 4 = 200
7 × 20 = 140
7 × 4 = 28
1,368
Which costs more: 12 candy bars that cost 82 cents each or 23 candy bars that cost 54 cents each? How much more?
23 candy bars that cost 54 cents each costs 258 cents more.