20x4
80
Which of the following equations is true when g=5?
A) 35/g=6
B) g=6x30
C) 3=g/15
D) 5=25/g
D) 5=25/g
Which equation would help solve 20/4?
A) 4x?=20
B) 20/?=2
C) ?/20=4
D) 4=?/20
A) 4x?=20
Mrs. Durrant bought packages of 24 cups and put 3 pieces of candy in each cup. How many packages did she buy?
Is this Multiplication or Division?
8 packages
Division
7x___=63
9
50x5
250
Which of the following equations is true when h=2?
A) 20/2=h
B) h=14/7
C) 12x6=h
D) h=8/16
B) h=14/7
Which of the following would NOT help solve 12/3?
A) 3x?=12
B) 3=?/12
C) 12/?=3
D) 12=?x3
B) 3=?/12
Mrs. VanNatter sold 9 cups of lemonade for $2 a cup. How much money did she make?
Is this Multiplication or Division?
$18
Multiplication
___÷ 5 =3
60x8
480
Which of the following equations is true when y=3?
A) y=24/8
B) 14/4=y
C) y=7/21
D) yx3=12
A) y=24/8
Which equation would help you solve 56/8?
A) 56x?=8
B) 56=?x8
C) 8/56=?
D) ?x56=8
B) 56=?x8
Mrs. Oglesby worked for 12 days and worked a total of 144 hours. How many hours did she work each day?
Is this Multiplication or Division?
12 hours
Division
8 x ___ = 32
4
Mrs. Cahill bought cupcakes for her class. She bought 6 boxes of cupcakes. Each box had 30 cupcakes in it. How many cupcakes did she buy in all?
30x6=180
Which of the following equations is true when j=6?
A) j=6/36
B) 12xj=2
C) j/2=12
D) j=54/9
D) j=54/9
Which equation is in the same fact family as 6x9?
A) 9=6x?
B) ?=9/6
C) ?/6=9
D) 6+?=9
C) ?/6=9
There are 20 kids in our class. How many groups of 5 could we make?
Is this Multiplication or Division?
4
Division
___÷ 6=6
36
Mr. Smith had 8 bags of dice. Each bag had 40 dice in it. How many dice did he have in all?
If there are 316 students in 3rd grade, does he have enough dice for each student to get one?
8x40=320
Yes
Which of the following equations is true when r=7?
A) 36x6=r
B) 42/r=6
C) 7=56/r
D) 7=49xr
B) 42/r=6
Which equation would help solve 42/7?
A) 7=?/42
B) 42/?=7
C) 42x?=7
D) 7x?=42
D) 7x?=42
Mrs. Prentice baked12 cupcakes and each cupcake was $3. How much money did she make if she sold them all?
Is this Multiplication or Division?
$36
Multiplication
8x___= 80
10