Go Fast
Spending Money
Buy in Bulk
Quickly 5 Seconds
Wordy
100

Ruben ran 2.32 miles for two days.  How far did he run all together?

4.64

100

Ms. Kisch's Shopping List

How much did she spend?

ice cream 2.99 x 4


$11.96

100

Bubble Gum is 0.05 a stick.  How much would it cost to buy all 90 students a stick of gum?

$4.50

100

0.4 x 3

1.2

100

Rachel can read 3.5 pages in a minute.  If she reads for 7.2 minutes, how many pages has she read?

25.2

200

Alina runs 2.34 miles per day. How far did she run in a week?

16.38

200

Ms. Kisch's Shopping List

How much did she spend?

pizza dough 3.25 x 2

mozarella cheese 0.88 x 3

$9.14

200

Milk is is 0.25 a carton.  Cookies are 0.15 a piece.  How much would it cost to buy 20 people cookies and milk?

$8

200

0.3 x 5

1.5

200

Joanna collected 4 times as many bags of cans as her friend. If her friend collected 0.87 bags, how much did Janet collect?

3.48

300

Benjamin runs 4.51 miles per day. How far did he run in the month of October?


139.81

300

Ms. Kisch's Shopping List

How much did she spend?

corn 0.75 x 4

Manwich 0.99 x 5

Ground Beef 1.35 x 5

Hamburger Buns 0.89 x 5

$14.70

300

One pencil is 0.13

How much would it cost to buy pencils for a class of 36?

$4.68

300

DAILY DOUBLE

0.9 x 7

6.3

300

DAILY DOUBLE

A full package of jellybeans weigh 2.7 grams.  If Jehoshua put 4.05 packages of paper on a scale, how much would they weigh?

10.935

400

DAILY DOUBLE

One way to school is 2.3 miles. How many miles will someone travel back and forth in a week?

23

400

Ms. Kisch's shopping list

If she paid with $20, how much change did she receive?

cake mix 0.75 x 2

frosting 0.99 x 2

sugar 1.55 x 2


$16.52

400

Milk is is 0.25 a carton. 

Cookies are 0.15 a piece. 

 How much would it cost to buy 150 people cookies and milk?

$60

400

0.5 x 4

2.0

400

Each day a car wash uses 4.7 gallons of soap.  After 7 days, how much soap would they have used?

32.9

500

Makayla, Ella, and Madison were training for a relay. On day one they raced in 45.12 minutes on day two they raced in 44.15 minutes and on day three they raced for 40.27 minutes. How many total minutes did they train?

129.54

500

Ms. Kisch wants to make cupcakes for her class. How much money will she spend in all?

cake mix 1.75 x 3

frosting 0.99 x 3

sprinkles 0.75 x 2

cupcake wrappers 2.99 x 1


$12.71

500

How much are the potatoes and the corn altogether?

potatoes 4 bags at $1.47 each

corn 5 bags at $1.29 each

$12.33

500

0.7 x 7

4.9

500

The amount of fabric needed for a blanket is listed below, how much fabric will need to be purchased in feet?

2.5 feet  x  2  for the back

3.5 feet  x 4 for the front

4.2 feet x 5  for the design

2 feet for the trim

42 feet

M
e
n
u