Go Fast
Spending Money
Buy in Bulk
Quickly 5 Seconds
Wordy
100

Hal ran 2.32 miles for two days.  How far did he run all together?

What is 4.64

100

Ms. Carson's Shopping List

How much did she spend?

ice cream 2.99 x 4


What is 11.96

100

Bubble Gum is 0.05 a stick.  How much would it cost to buy all 90 students a stick of gum?

What is 4.50

100

0.4 x 3

1.2

100

Sue can read 3.5 pages in a minute.  If she reads for 7.2 minutes, how many pages has she read?

25.2

200

Anna runs 2.34 miles per day. How far did she run in a week?

What is 16.38

200

Ms. Carson's Shopping List

How much did she spend?

pizza dough 3.25 x 2

mozarella cheese 0.88 x 3

What is 9.14

200

Milk is is 0.25 a carton.  Cookies are 0.15 a piece.  How much would it cost to buy 20 people cookies and milk?

What is 8

200

0.3 x 5

1.5

200

Janet collected 4 times as many bags of cans as her friend. If her friend collected 0.87 bags, how much did Janet collect?

3.48

300

Jim runs 4.51 miles per day. How far did he run in the month of March?


What is 139.81

300

Ms. Carson's Shopping List

How much did she spend?

corn 0.75 x 4

Manwich 0.99 x 5

Ground Beef 1.35 x 5

Hamburger Buns 0.89 x 5

What is 19.15

300

One pencil is 0.13

How much would it cost to buy pencils for a class of 36?

What is 4.68

300

DAILY DOUBLE

0.9 x 7

6.3

300

DAILY DOUBLE

A full package of jellybeans weigh 2.7 grams.  If George put 4.05 packages of paper on a scale, how much would they weigh?

10.935

400

DAILY DOUBLE

One way to school is 2.3 miles. How many miles will someone travel back and forth in a week?

What is 23 miles

400

Ms. Carson's shopping list

If she paid with $20, how much change did she receive?

cake mix 0.75 x 2

frosting 0.99 x 2

sugar 1.55 x 2


What is 13.42

400

Milk is is 0.25 a carton. 

Cookies are 0.15 a piece. 

 How much would it cost to buy 150 people cookies and milk?

What is 60

400

0.5 x 4

2.0

400

Each day a car wash uses 4.7 gallons of soap.  After 2 days, how much soap would they have used?

9.4

500

A box of skittles cost $15.12. If I want to buy 5 boxes. How much will it cost me? 

What is 75.60

500

Joe earns $5 per week for allowance and wants to treat his family to a dinner.  How many weeks will he need to earn allowance to buy the meal on the shopping list?

cake mix 0.75 x 2

frosting 0.99 x 2

sugar 1.55 x 2


What is 2 weeks

500

How much cheaper are the potatoes than the corn?

potatoes 4 bags for 1.47

corn 5 bags for 1.29

What is 0.57

500

0.7 x 7

4.9

500

The amount of fabric needed for a blanket is listed below, how much fabric will need to be purchased in feet?

2.5 feet  x  2  for the back

3.5 feet  x 4 for the front

4.2 feet x 5  for the design

2 feet for the trim

What is 35 feet

M
e
n
u