Multiplying a Decimal by a Whole Number
Multiplying a Decimal by a Decimal
Dividing a Whole Number by a Decimal
Dividing a Decimal by a Whole Number
Random
100

Veronica earns $2.50 for each chore she completes. One day after school she decides to do five chores. How much money will she make on that day?

2.50 x 5 = $12.50

100

Debbie walks 1.7 miles to school. Her friend Jason walks 0.3 as far as Debbie. How far does Jason walk to school?

1.7 x 0.3 = 0.51

100

Keith went for a 6 mile run on Saturday. The greenway had markers to show every 0.4 of a mile. How many markers did Keith see on his run?

6 ÷ 0.4 = 15

100

Whit made 12.6 liters of juice and wants to pour it into 14 bottles. If Whit pours an equal amount of juice in each bottle, how many liters of juice will be in each of the 14 bottles?

12.6 ÷ 14 = 0.9

100

2.64 ÷ 4 = _____

0.66

200

School lunches cost $2.25 each day. How much would one week (5 days) of lunches cost? 

2.25 x 5 = $11.25

200

Antoine's track coach requires his team to run 2.4 miles at the beginning of ever practice. Cecilia's coach requires her team to run 0.95 as far as Antoine's coach. How far does Cecilia's coach require her team to run at the beginning of every practice? 

2. 4 x 0.95 = 2.28

200

A bag of potato chips holds 9 ounces of chips. Each serving is 1.8 ounces of chips. How many servings are in one bag of chips?

9 ÷ 1.8 = 5

200

Rosa and three friends had lunch together. They all ordered the same meal. The total bill was $9.20. What was Rosa's share of the total bill?

9.20 ÷ 4 = $2.30

200

24 ÷ 1.6 = ____

15

300

Mrs. G purchased 3 packages of lead pencils for her class. Each pack of lead pencils cost $4.78. How much did the 3 packs of lead pencils cost?

4.78 x 3 = $14.34

300

Val's mom purchased 2.45 pounds of oranges. The oranges were on sale for $0.79 per pound. What was the total cost of the oranges?

2.45 x 0.79 = $1.94

300

Michael bought 3.2 pounds of grapes at the grocery store. When he checked his receipt, he realized he spent $16.00 on the grapes and wondered what the grapes cost per pound. How much does 1 pound of grapes cost?

16 ÷ 3.2 = $5.00

300

A relay race lasts 4.5 miles. The relay team has 3 runners. If each runner goes the same distance, how far does each team member run? 

4.5 ÷ 3 = 1.5

300

3 x 1.3 = _____

3.9

400

Mr. Green needs to store 21 math books on a shelf during school vacation. Each math book is 2.4 cm thick. If Mr. Green stacks the math books on top of each other, how tall does the shelf have to be?

2.4 x 21 = 50.4

400

Lindsey is putting tile on her bathroom floor. The length of her bathroom is 7.9 feet, and the width is 5.2 feet. What is the total area of Lindsey's bathroom floor?

7.9 x 5.2 = 41.08

400

Caleb ran 4 miles around the block in her neighborhood. The block was 0.80 miles long. How many times did he run around the block?

4 ÷ 0.80 = 5

400

Mya practiced the piano for 3.75 hours last week. If she practiced the same amount of time each of 5 days, how long did she practice each day?

3.75 ÷ 5 = 0.75

400

1.4 x 2.7 = _____

3.78

500

Paul works at the local grocery store. He worked 15 hours this week. Last week, he worked 2.5 times as many hours as he worked this week. How many hours did Paul work last week?

2.5 x 15 = 37.5

500

A certain bamboo plant grows 1.2 feet in 1 day. At that rate, how many feet could the plant grown in 0.5 day?

1.2 x 0.5 = 0.6

500

Kayla makes 7 pounds of trial mix. How many bags will she need if she puts 0.35 pounds of mix in each bag?

7 ÷ 0.35 = 20

500

Matthew bought 13 used video games that were on sale in a store. He paid $84.37 for the games. If each video game cost the same price, how much did 1 video game cost?

84.37 ÷ 13 = $6.49

500

3.20 x 7.6 = _____

24.32

M
e
n
u