some multiplying
some dividing
either one
Who knows
Are you ready for Middle School Math?
100

0.09 x 0.08

.0072

100

A cafe uses 18.5 cups of flour to make 100 services of pancakes. How many cups of flour are in one serving of pancakes?

.185

100

Use compatible numbers to estimate the quotient. 

891.3 / 28 

900 / 30 = 30

100

Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of a pound of tomatoes?

$2.39

100

Jane, Andre, and Maria pick apples. Andre picks three times as many pounds as Maria. Jane picks two times as many pounds as Andre. The total weight of the apples is 840 pounds. How many pounds of apples does Andre pick?

252 pounds

200

9.07 x 6.5

58.955

200

137.2 / 14

9.8

200

278.8 / 41

6.8

200

1.52 / 1.9

.8

200

Mark has 312 books in his bookcases. He has 11 times as many fictions books as nonfiction books. How many fiction books does Mark have?

286 fiction books 

300

A car travels 54.9 miles in an hour. If the car continues at the same speed for 12 hours, how many miles will it travel?

658.8 miles

300

405 / 25

16.2

300

75.3 x 0.42

31.626

300

7.48 x 8.4

62.832


300

Rob buys 6 tickets to the basketball game. He pays $8.50 for parking. His total cost is $40.54. What is the cost of each ticket?

$5.34

400

3.45 x 9.7

33.465

400

138.4 / 16

8.65

400

2.24  /  .35

6.4

400

0.91 / 0.14

6.5

400

Use the associative property:

7.5 x (4 x 2.34)

70.2
500

3.99 x 72.8

290.472

500

18.048 / 4.8

3.76

500

494.91 / 7.8

63.45

500

9.85 x 3.47

34.1795

500

Gina bought 2.5 pounds of peaches that cost $1.38 per pound at the grocery store. Amy went to the local farmer's market and purchased 3.5 pounds of peaches at $0.98 per pound. Who spend more money, and how much more?

Gina $0.02

M
e
n
u