What is 19.32 x 100?
1,932
What is 6.73 / 100?
0.0673
Jasper's Licorice Company made 726.6 feet of licorice in 3 days. How many feet of licorice, on average, did the company make per day?
242.2 ft
What is 2.4 + 17.83?
20.23
How many decimal places will there be in the product shown below? 2.4 x 19.52 =
3 because you move the decimal point out three spaces. The answer to 24 x 1952 = 46848 (with a hiding decimal point next to the ones place), and then you move the decimal back three spaces to 46.848.
What is 98.4 x 0.45?
44.28
What is 129 / 1.5?
86
Trick is designing his car for science class. He made the car 2 feet long. He wants to put a light bulb every 0.4 feet. How many light bulbs should he use?
5 light bulbs. You do 2 divided by 0.4 because you are SPLITTING the car into EQUAL sections
What is 60 - 7.83?
52.17
What factor could be used to make the equation true? ______ x 0.09 = 0.324
A) 1.5 B) 2.8 C) 3.6 D) 2.2
C, 3.6 -- 3.6 x 0.09 = 0.324
What is 66.92 x 9?
602.28
What is 89.6 / 0.4?
224
Chris has 6 mini candy bars. Each candy bar is 1.37 cm. If he lays them end-to-end, how many cm would it be in all?
8.22 cm because you multiply because you are PUTTING TOGETHER EQUAL GROUPS
Olivia walked 6.67 miles. Then she walked another 0.7 miles. How many miles did she walk in all?
7.37 miles
2 x [3+(5×4)]
46
What is 3.02 x 5.7?
17.214
What is 7.5 / 12?
0.625
Albie is making goody bags for his birthday party. He needs to separate 8.4 pounds of candy into 0.7 pound piles. How many goody bags can he make with this?
12 goody bags -- You do division because you are SPLITTING the candy into EQUAL groups!
It rained 1.4 inches on Monday. On Tuesday, it rained .68 inches less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?
It rained 0.72 inches on Tuesday.
7 + [7×(6÷3)] - 5
16
What is 19.8 x 6.7?
132.66
What is 18.92 / 0.22?
86
Ms. Guzman's 4th graders are selling treats at a bake sale. The students sell the following amount of treats: 16 cookies, each costs $0.53 23 brownies, each costs $1.25 13 cake pops, each costs $0.68 How much money did they make in all?
In total, they made $46.07. The cookies cost $8.48, the brownies cost $28.75, and the cake pops cost 8.84.
Alexa bought 8.63 ounces of chocolate chips. The next day she baked cookies and used 1.9 ounces of them. How many ounces does she have now?
Alexa has 6.73 ounces left.
What is 763 x 925?
705,775