5 × 0.1
0.5
5 x 10
50
0.5 x 0.2
0.10
A pencil cost $0.40. If Mia buya 3 pencils, how much will she spend?
0.40 x 3 = $1.20
1.50 x 0.100
0.15
4 × 0.25
1
0.7 × 100
70
0.15 x 0.20
0.030
One pitcher of lemonade requires 0.25 liters of lemon juice. If Jordan makes 4 pitchers, how many liters of lemon juice does Jordan need?
0.25 x 4 = 1.00
2.0 x 10
20
1.5 × 0.4
0.6
2.5 × 100
250
4.36 x 0.7
3.052
A crafter uses 1.35 meters of ribbon for each gift basket. If she makes 6 baskets, how many meters of ribbon will she use?
1.35 x 6 = 8.10
A grocery store sells strawberries for $2.45 per pound. If Marcus buys 3.5 pounds of strawberries, how much will he pay?
2.45 x 3.5 = 8.575
Answer: $8.58 (rounded to the nearest cent).
2.5 × 2
5
0.25 × 10
2.5
freebie
freebie
A swimmer completes 0.125 kilometers during each lap of a training route. If the swimmer completes 8 laps, how many kilometers does the swimmer travel?
0.125 x 8 = 1.000
A hiking club prepares 8 bags of trail mix. Each bag contains 0.275 kilograms of nuts and 0.125 kilograms of dried fruit.
What is the total weight of the trail mix in all 8 bags?
Step 1: Add the weight of the nuts and dried fruit in one bag.
Step 2: Multiply that amount by 8.
Show answer and steps
Step 1:
0.275 + 0.125 = 0.400 kilograms per bag
Step 2:
0.400 x 8 = 3.200
Answer: 3.2 kilograms of trail mix.
6 x 0.05
3.5 x 1000
3500
10 x 0.10
1
A sports team has 12 bottles. Each bottle holds 0.375 liters of water. During practice, the team drinks 0.85 of the total amount of water that was in the bottles.
How many liters of water does the team drink?
Step 1:
12 x 0.375 = 4.5 liters
Step 2:
4.5 x0.85 = 3.825 liters
Answer: 3.825 liters
0.25 x 0.1000
0.025