SALES
How Many....
Christmas Cookies
Numbers
100

Weston buys 6 Pencils for $0.50 each, how much did he spend on pencils? 

$3.00

100

You have 1 cat, you are feeding your cat 0.95 grams a food per feeding. How many grams will your cat eat at 1 feeding?

0.95grams 

100

You are making Christmas cookies! YUM! The recipe calls for 0.75 cups of flour, you are making 6 cookie recipes. How many cups of flour will you need? 

4.5 cups

100

7x0.8

5.6

200

Hanna wants to buy a bookmark for 9 of her friends, each bookmark is $0.74, how much is the total going to be for all the bookmarks?

$6.66 

200

Cruz is building a lego tower each lego is 0.75 inches tall, if he stacks 8 lego on top of each other, how tall will his tower be? 

6.00

200

Lucy is selling Christmas cookies she made for $0.85, she sells 9 cookies, how much did she make?

$7.65

200

8x0.74

5.92

300

Miss Q. wants to buy a flowers, she wants to buy 8 flowers and each individual stem is $0.99. How much are the 8 flowers going to cost? 

$7.92 

300

If you have 7 coins each worth $0.25. How much money do you have? 

$1.75

300

Chocolate chips are the best part about a cookie. If the recipe calls for 0.75 of a cup, and you want to triple the amount of chocolate chips, how many cups of chocolate chips will you need? 

2.25 Cups 

300

4x0.44

1.76

400

Dog treats cost $0.23 a treat. You want to buy 10 treats. How much is it going to cost? 

$2.30 

400

Cole is working to make 8 paper airplanes, he uses 0.95 of the paper per airplane. How much paper will he need?

7.6

400

You are decorating Christmas cookies! You have 5 cookies to decorate and you need 0.357 grams of icing per cookie. How many grams of icing will you need?

1.785 grams of icing

400

12x0.54

6.48

500

Henry is spending $0.18 on 14 pieces of candy, how much is Henry's total?

$2.52

500

If Miss Q. wants to feed each horse 0.95 pounds of grain and she has 13 horses, how many pounds of grain will Miss Q. Need each day? 

12.35 Pounds 

500

You want to buy Pup Christmas cookies, each cookie costs $1.28. You want to buy 16 cookies. How much will you spend? 

$20.48

500

16x0.645

10.32

M
e
n
u