A toy costs $9. You buy 3 and pay with a $50 bill. How much change do you get?
$23 change
You buy 4 muffins for $3 each. You have $15. Do you have enough?
$3 left
What’s 7 × 8?
56
A spider has 8 legs. How many legs do 6 spiders have?
48 legs
You buy 2 notebooks for $4 each and a pencil case for $6. What’s the total cost?
$14
You want to buy 4 coloring sets at $6 each and 2 puzzles at $8 each. What’s the total?
$40
Each smoothie costs $6. You buy 5 and split the cost with a friend. How much do each of you pay?
$15 each
What’s 9 × 6 + 3?
57
3 dogs each eat 2 bones per day. How many bones over 5 days?
30 bones
You save $5 every week. How much do you have after 9 weeks?
$45
5 friends each buy 2 toy cars for $7 each. What’s the total amount spent?
$70
A snack pack costs $2. You want to buy enough for 18 students. How much will it cost?
$36
What’s 12 × 4 – 6?
42
You visit 4 barns. Each barn has 3 pens. Each pen has 6 pigs. How many pigs total?
72 pigs
A party has 6 tables with 8 chairs each. How many chairs in all?
48 chairs
You buy 3 toys. You only remember the total was $27. If each toy costs the same, how much was each one?
$9 each
You spend $24 on juice. Each bottle costs $4. How many did you buy?
6 bottles
If y = 8, what’s 7 × y + 10?
66
A zookeeper feeds 5 elephants 7 pounds of food each. How much food is needed in one week?
245 pounds/week
A baker makes 3 trays of cookies. Each tray has 4 rows with 6 cookies in each row. How many cookies?
72 cookies
A game store gives you 2 free toys for every 3 toys you buy. If you buy 9 toys, how many total do you get?
9 / 3 = 3 sets --- > 3 sets x 2 free toys = 6 free toys. 9 + 6 =15 total toys
You spend $9 on popcorn and $18 on candy. If each item costs $3, how many things did you buy in total?
9 items
What’s the product of the first 4 even numbers?
2 x 4 x 6 x 8 = 384
A reptile tank holds 4 rows of lizards. Each row has 3 cages. Each cage has 2 lizards. How many lizards?
24 lizards
You need 96 cupcakes for a party. If each tray holds 12, how many trays do you need?
8 trays