Reading the Question
Missing Information
Writing Equations
Word Problems
More Word Problems!
100
If you get a question about volume, what type of unit or format will your answer need to be in?
What is cubed?
100
What information is missing to answer the question: Howard is going to have a cookout. If he plans to buy 3 hot dogs per person, and each package of hot dogs costs $4.99, how much money is he going to spend?
What is the number of hot dogs in a package?
100
The students in Mr. Lee’s science class are ordering the materials they will need for a science experiment. Each student will need a bag of plant seeds that costs $1.00 and a 6-plant tray that costs $2.50. If x represents the number of students in Mr. Lee’s science class, which equation can be used to find y, the amount in dollars spent by Mr. Lee’s students?
What is y = 3.5 x?
100
A recipe for 12 waffles calls for 1 cups of milk, 2 cups of flour, and 1 cup of other ingredients. How many cups of milk, flour, and other ingredients are needed to make 36 waffles?
What is 12 cups?
100
Chip said to Dale "If you give me one acorn, then we will have an equal number of acorns." Dale replied with delight "If you give me one acorn, then I will have double the number you have!" What was the total number of acorns they had in their tree? How many did Chip have and how many did Dale have?
Chip has five and Dale has seven. Let C = # of acorns Chip had and D = # acorns Dale had. Then C + 1 = D - 1 ; D=! = 2(C-1). Solve to get C = 5 and D = 7.
200
If you are asked a question about area, what type of unit or format will your answer need to be in?
What is squared?
200
What information do you need to solve the problem: Sydney goes to the fruit stand and buys oranges, lemons, and limes. She buys 9 oranges and 7 limes. How many pieces of fruit does Sydney buy in all?
What is the number of lemons Syney buys?
200
Which equation can be used to find m, the number of minutes in h hours?
What is m = 60 h ?
200
A store sells potatoes in 5-pound bags for $2.29. Which of the following bags of potatoes would be the same price per pound? A 20-pound bag for $8.80 B 2-pound bag for $1.02 C 10-pound bag for $4.58 D 7-pound bag for $3.01
What is C?
200
Friendly's Clothing Store bought handkerchiefs, six for $10, and sold them 4 for $10. They made $60 profit. How many handkerchiefs did they sell?
What is 72 handkerchiefs?
300
If you are asked to calculate a total price including tax, what process do you use to find your answer?
What is find the total of the items, then the tax on the items, and add them together.
300
What information is missing to solve the problem: Brody took the train from Walnut City to Almondburg. The train went 11 kilometers from Walnut City to Peanut Village. The train waited for 7 minutes at Peanut Village. It was 4 kilometers from Pecan Harbor to Almondburg. How many kilometers was Brody's train ride?
What is the distance from Peanut Village to Pecan Harbor?
300
Write the equation and solve: When 6 is added to four times a number, the result is 50. Find the number.
What is 11? 6 + 4 n = 50
300
Nikki paid Dalton $15.50 for a combination of 15 baseball and football cards. The baseball cards were $1.50 each, and the football cards were $0.50 each. How much did Nikki spend on the baseball cards?
What is $12?
300
Bob is reading a 445 page book. He has already read 157 pages. If he reads 24 pages a day, how long will it take him to finish the book?
What is 12 days? 445 - 157 = 288 pages left 288/24 = 12
400
If you are asked to find the difference between two values, what operation will you use?
What is subtraction?
400
What information is missing to solve the problem: Kira has a yellow ribbon that is 17 inches long. She also has a striped ribbon that is 14 inches longer than the yellow ribbon and a green ribbon that is 16 inches longer than her purple ribbon. How long is Kira's green ribbon?
What is the length of the purple ribbon?
400
The sum of a number and 9 is multiplied by -2 and the answer is -8. Find the number.
What is n = -5? -2 (n + 9) = -8
400
The Adams family was going to buy a car for $5800. The car dealer offered the Adams family two options for buying the car. They could pay the full amount in cash, or they could pay $1000.00 down and $230.00 a month for 24 months on the installment plan. How much more would they pay for the car on the installment plan?
What is $720?
400
Homer Simpson entered a pie eating contest at the country fair. Homer was determined to win and went into training for 6 days. Each day he ate 4 more pies than the day before. Homer ate 150 pies while in training. How many pies did he eat each day?
What is 1st -> 15 2nd -> 19 3rd -> 23 4th -> 27 5th -> 31 6th -> 35 ----------- 150 pies
500
If you are asked to find the sum of two values, what operation will you use?
What is addition?
500
What information is missing to solve the problem: Raj baked 9 raspberry pies and 20 peach pies. Each raspberry pie has 19 slices. It takes 5 peaches to make one peach pie. How many slices of pie did Raj bake in all?
What is the number of slices each peach pie had?
500
In a given amount of time, Jamie drove twice as far as Rhonda. Altogether they drove 90 miles. Find the number of miles driven by each.
What is 30 miles for Rhonda, and 60 miles for Jamie? R + 2R = 90
500
Silver's Cleaners decided to raise the price of dry cleaning a sports coat from $4.00 to $5.00. The same percentage increase was applied to dry cleaning a jacket. The old cost of dry cleaning a jacket was $10.00. What is the new cost of dry cleaning a jacket?
What is $12.50? Let x = percent increase 4.00 * x = 5.00 x = 5.00/4.00 * 100% = 125% 10.00 * 125% = $12.50
500
When Malcolm was visiting his Grandpa's farm, he saw that the farm only raised hens and hogs. Malcolm counted 38 heads and 100 feet in the barnyard. How many hens and how many hogs did his grandpa have in the barnyard?
What is 26 hens and 12 hogs?
M
e
n
u