3 + x = 5
x =2
3x = 9
x= 3
5x + 6 = 26
x = 4
10 = 3x + 4x + 3
x = 1
I bought a candy bar and spent $15 on a movie. I spent $18 in all. How much was the candy bar?
$3
x - 5 = 0
x = 5
x/3 = 2
x = 6
3x - 4 = 8
x = 4
3+ x/2 + 6 = 7
x = -4
I bought 5 blankets for d dollars each. I spent $65. Write an equation that can be used to find the cost of one blanket.
5d = 65
or
65/5 = d
x - 6 = 1
x = 7
-9x = 9
x = -1
11 = -5x + 1
x = -2
3 - 2x - 4x = 21
x = -3
The temperature started at x degrees and dropped 24 degrees overnight. It ended at -32 degrees. Write an equation that describes what happened.
x - 24 = -32
x + 5 = 0
x = -5
x/(-5) = -7
x = 35
-2x - 6 = 0
x = -3
x + x + 7/8 = 1
x = 1/16
I ate 4 boxes of cookies and another 3 cookies. All together I ate 111 cookies. Write an equation and solve to find how many were in each box.
4b+3=111
4b+3-3 = 111-3
4b = 108
b=27 cookies in each box
12 - x = 17
x = -5
x/(-4) = -8
x = 32
x/2 + 3 = 8
x = 10
7/8 - x = 53/88
x = 24/88 or 3/11
Leticia made a bunch of blankets to sell at a craft fair. It cost her $25 to make each blanket. She also spent $200 getting her sewing machine fixed. In all, she spent $1000 getting ready for the craft fair. How many blankets did she make?
32 blankets