Solve for x:
x + 8 = 22
x = 30
Solve for x:
2x + 1 = 9
x = 4
Turn the sentence into an equation:
The sum of four times a number and three equals 15
(La suma de cuatro por un numero y tres es igual a 15)
4n + 3 = 15
Wendy had her 13th birthday party at the arcade room. It cost $30 for an extra large pizza and $5.50 per friend for entry into the arcade. How many friends did Wendy have at her party if she spent $85? Write an equation and solve.
10 friends
What is the first step to solve the following equation?
2x - 1 = 16
Add 1 to both sides of the equation
or
Undo subtraction by adding 1 to both sides of the equal sign
Solve for x:
x/12 = 2
x = 24
Solve for x:
17 = 5x + 2
Turn the sentence into an equation:
The difference of five times a number and one is 11.
(La diferencia de cinco por un numero y uno es 11)
5n - 1 = 11
$92
What is the second step to solve the following equation?
2x - 1 = 16
Divide 2 on both sides of the equation
or
Undo multiplication by dividing 2 on both sides of the equal sign
6x = -12
x = -2
Solve for x:
8x - 1 = 63
x = 8
Turn the sentence into an equation:
The product of a number and seven reduced by 6 is 21
(El producto de un numero y 5 mas ocho es igual a 12)
7n - 6 = 21
Audrey has $120 to spend on a tennis racket and lessons. The racket costs $45 and the lessons cost $15 per hour. Write and solve an equation to find how many hours of lessons she can afford.
5 lessons
What is the inverse operation of multiplication?
Division
Solve for x:
x - 22 = 161
x = 183
Solve for x:
3x - 5 = 7
x = 4
Turn the sentence into an equation:
Five more than twice a number is 17.
(Cinco más de dos veces un número es 17)
5 + 2n = 17
Will rented a bike for a $10 fee, plus $8 per hour. Will spent exactly $26. Write and solve an equation to find h, the number of hours, Will rented the bike.
2 hours
What is the inverse operation of subtraction?
Addition
Solve for x:
6x = 36
x = 6
Solve for x:
10 + 6x = 16
x = 1
Turn the sentence into an equation:
The difference between a number divided by 3 and 4 is 20.
(La diferencia entre un número dividido por 3 y 4 es 20.)
n/3 - 4 = 20
Laura spent $9.50 at a fast food restaurant. She purchased three burgers and spent $5 on a large fry. Write and solve an equation that can be used to determine, b, the cost of each burger.
$1.50 per burger
How are you going to do on this test?
Excellent!
My teacher is the best teacher ever!
I'm going to rock this test!
Any positive answer will do.