m / 16 = 8
m = 128
5y- 11 = 49
y = 12
−9x + 1 = −80
x= 9
−2 = 2 + v/4
v = 16
Your class budgets money from the class treasury for a school dance. Decorations will cost $100. The DJ charges $75 per hour. If your class has a total of $325 to spend on the dance, how many hours can you pay a DJ?
75h + 100 = 325
h = 3
x + 7 = 13
x = 6
x/8 + 4 =13
x = 72
−15 = −4m + 5
m = 5
−6 = n/2 − 10
n = 8
A video rental store rents a movie at $2.95 for the first night, plus $1.50 for each additional night. When you return the movie, you pay $8.95. How many nights did you keep the movie?
1.50n + 2.95 = 8.95
n= 4 additional nights. 5 NIGHTS TOTAL!
m − 4 = −9
m = -5
-8a + 1 = -23
a = 3
10 − 6v = −104
v = 19
(v + 9)/3 = 8
v = 15
You earn $15 per hour at your job. Each way, you pay $2.50 in bus fare. How many hours do you have to work in one day to take home $100?
15h - 5 = 100
h = 7 hours
Twice a number (n) is 34.
2n = 34
n= 17
8b + 10 = 74
b = 8
−9x − 13 = −103
x = 10
−6 + x/4 = −5
x = 4
The sum of the angles in a triangle is always 180 degrees. One angle measures 45 degrees. The measures of the other two angles are equal. What are the measures of the other two angles?
2a + 45 = 180
a = 67.5 degrees
The quotient of a number (n) and 5 is equal to -7.
n/ 5 = -7
n = -35
The computer club sells 50 more than 3 times the number of pins the chess club sells. The computer club sold a total of 134 pins. How many pins does the chess club sell?
3p + 50 =134
p = 28
An auto rental agency offers a rate of $38.00 per day plus $0.30/ per mile. After a one- day rental, the bill was $74. How many miles were driven?
38 + 0.30m = 74
m = 120
You want to go on an African safari. You need a total of $3,700. You can get $1,000 from your savings account and you can save $75 per week. How many weeks will it take you to save up for the trip?
1,000 + 75w = 3,700
w = 36
You buy 2.25 pounds of potatoes and 0.75 pounds of carrots. After you use a $0.50 off coupon, the total cost comes to $4.00. Both the potatoes and carrots cost the same price per pound. Find the price per pound.
(2.25+ 0.75)p - 0.50 = $4.00
p= $1.50 per pound