1. Sarah had $25.50 in her wallet. She spent some money on lunch, so she has $17.75 left. How much money did she spend on lunch?
x+17.75=25.50
-17.75 -17.75
x = 7.75
5. The rope was originally 14.5 meters long, but 3.8 meters were cut off. How long is the remaining piece of rope?
r+3.8=14.5
-3.8 -3.8
r = 10.7
7. A farmer harvested 72 apples and packed them equally into 9 baskets. How many apples are in each basket?
9a = 72
/9 /9
a = 8
2. A bottle contains 7.2 liters of water. If each cup holds 0.6 liters, how many cups of water can be filled?
0.6w = 7.2
/0.6 /0.6
w = 12
6. Emma bought 3 identical notebooks. The total cost was $10.50. How much did each notebook cost?
3x = 10.5
/3 /3
x = 3.5
4. Leo earned $8.50 per hour babysitting. After working for 6 hours, how much money did he earn?
m/6=8.5
*6 *6
m = 51
9. Maria’s bill at a restaurant was $32.75 before she left a $5.25 tip. What was the total amount she paid?
t - 32.75 = 5.25
+ 32.75 +32.75
t = 38
3. A baker is using 3/4 of a cup of sugar for each batch of cookies. If she used a total of 6 cups of sugar, how many batches did she make?
(3/4)b = 6
/(3/4) /(3/4)
b = 8
11. John read 38 pages of his book. He has 125 pages in total. How many more pages does he have left to read?
38+p = 125
-38 -38
p = 87
10. A ribbon is cut into 5 equal pieces. If each piece is 2.4 meters long, what was the original length of the ribbon?
L/5 =2.4
*5 *5
L = 12