Group 1
Group 2
100

1. Sarah had $25.50 in her wallet. She spent some money on lunch, so she has $17.75 left. How much money did she spend on lunch?

x+17.75=25.50

    -17.75   -17.75

        x   = 7.75

100

5. The rope was originally 14.5 meters long, but 3.8 meters were cut off. How long is the remaining piece of rope?

r+3.8=14.5

   -3.8   -3.8

      r =  10.7

200

7. A farmer harvested 72 apples and packed them equally into 9 baskets. How many apples are in each basket?

9a = 72

/9     /9

  a = 8

200

2. A bottle contains 7.2 liters of water. If each cup holds 0.6 liters, how many cups of water can be filled?

0.6w = 7.2

/0.6      /0.6

   w   = 12

300

6. Emma bought 3 identical notebooks. The total cost was $10.50. How much did each notebook cost?

3x = 10.5

/3       /3

   x = 3.5

300

4. Leo earned $8.50 per hour babysitting. After working for 6 hours, how much money did he earn?

m/6=8.5

*6      *6

   m = 51

400

9. Maria’s bill at a restaurant was $32.75 before she left a $5.25 tip. What was the total amount she paid?

t - 32.75 = 5.25

  + 32.75    +32.75

         t   = 38

400

3. A baker is using 3/4 of a cup of sugar for each batch of cookies. If she used a total of 6 cups of sugar, how many batches did she make?

(3/4)b = 6

/(3/4)     /(3/4)

      b  = 8

500

11. John read 38 pages of his book. He has 125 pages in total. How many more pages does he have left to read?

38+p = 125

-38        -38

       p = 87

500

10. A ribbon is cut into 5 equal pieces. If each piece is 2.4 meters long, what was the original length of the ribbon?

L/5 =2.4

*5     *5 

  L  = 12

M
e
n
u