Pay Types
Pay Schedules
Piecewise Paycheck
Gross Pay Gurus
Net Pay
100

What is the difference between hourly pay and salary pay?

  • Hourly pay is based on the number of hours worked, while salary pay is a fixed annual amount regardless of hours worked.
100

What is a bi-weekly pay schedule?

A bi-weekly pay schedule pays employees every two weeks. 

26 pay periods

100

Use the Piecewise Function to solve. 

Jackson earns $12 per hour and works a standard 40-hour week. He earns time and a half for each overtime hour. Last week he worked 38 hours.

What was her total pay for the week?

h = 38, r = $12

h x r, if h ≤40

h x r, if 38 ≤40

$12x38 = 

$456

100

You earn $12/hr and worked 35 hours. What is your gross pay?

$12.00 x 35 = $420.00


100

Maria earns $14 per hour and worked 30 hours this week.
Her deductions total $42.

Gross Pay: $14 × 30 = $420.00
Net Pay: $420 − $42 = $378.00

200

What is considered overtime in most jobs?

Overtime is typically considered any hours worked over 40 hours in a week.

h> 40

200

How does a semi-monthly pay schedule differ from a monthly pay schedule?

Semi-monthly: 24 pay periods per year, twice per month

Monthly: 12 pay periods per year, once per month

200

Use the Piecewise Function to solve. 

Christy earns $10 per hour and works a standard 40-hour week. She earns time and a half for each overtime hour. Last week she worked 44 hours.

What was her total pay for the week?

h = 44, r = $10

(40 x r) + ((h-40) x (r x 1.5))  , if h > 40

(40 x ($10) + ((44-40) x ($10 x 1.5)) 

$400 + (4 x 15) 

$400 + 60 

$460

200

Salary is $40,000 per year. What is the monthly gross pay?


$3,333.33

200

Isaiah works 40 hours a week at $16/hour.
He has deductions of $62 for taxes, $45 for insurance, and FICA (7.65%).


What is his net pay?

Gross = $16 × 40 = 640.00
FICA = $640 × 0.0765 = $48.96
Total Deductions = $62 + $45 + $48.96 = $155.96
Net Pay = $640.00 − $155.96 = $484.04

300

What is the standard overtime pay multiplier? 

1.5 times regular rate

300

True or False:

Getting paid weekly means you worked 7 full days.

False; a workweek is based on scheduled hours, not calendar days

300

Use the Piecewise Function to solve. 

Asher earns $15 per hour and works a standard 40-hour week. He earns time and a half for each overtime hour. Last week he worked 50 hours.

What was her total pay for the week?

h = 50, r = $15

(40 x r) + ((h-40) x (r x 1.5))  , if h > 40

(40 x ($15) + ((50-40) x ($15 x 1.5)) 

$600 + (10 x $22.50) 

$600 + $225

$825

300

Robert earns $10/hr and worked 3.5 hours. What is his gross pay?

$35.00

300

Jasmine earns $12.50/hr and worked 28 hours this week.
She had $22 in federal tax and FICA deductions (6.2% + 1.45%).


Find her net pay.

Gross = $12.5 × 28 = $350.00
SS = $350 × 0.062 = $21.70
Med = $350 × 0.0145 = $5.08
Total Deductions = $21.70 + $5.08 + $22 = $48.78
Net Pay = $350.00 − $48.78 = $301.22

400

True or False.

If your hourly pay is $12.00, your overtime rate is $18.00.

True ; $12 × 1.5 = $18.00

400

Your gross pay is $600, but after deductions, your net pay is $515.
You want to buy a pair of shoes that costs $120.

True or False:
You should base your spending decision on your gross pay.

False — You should make spending decisions based on your net pay.

400

Write the inequality that represents OT hours. 

h > 40

400

Janet earns $75,000 annually and is paid semi-monthly.  

What is Janet's gross pay? 



Gross Pay: $75,000 ÷ 24 = $3,125.00


400

Sofia earns a monthly salary of $3,200.
Her deductions are:

  • Federal Tax: $290

  • State Tax: $85

  • FICA (7.65%)

Find her net pay for the month.

FICA = $3,200 × 0.0765 = $244.80
Total Deductions = $290 + $85 + $244.80 = $619.80
Net Pay = $3,200.00 − $619.80 = $2,580.20

500

How do you calculate net pay from gross pay?

Net pay = Gross Pay - Total Deductions 

500

James is a single construction manager with a bi-weekly salary of $2,100. 

How many paychecks will he receive in a year?

What is his annual salary? 

Bi-weekly = 26 pay periods

$2,100 x 26 = $54,600

500

Victoria earns $14 per hour and works a standard 40-hour week. She earns time and a half for each overtime hour. Last week he worked 43 hours.

What was her total pay for the week?

(40 x r) + ((h-40) x (r x 1.5))  , if h > 40

(40 x ($14) + ((43-40) x ($14 x 1.5)) 

$560 + (3 x $21) 

$560 + $63

$623.00

500

Maggie earns $62,000 annually and is paid bi-weekly. What is Maggie's gross pay? 


Gross Pay: $62,000 ÷ 26 = $2,384.62


500

Noah earns $13.75 per hour and worked 32 hours this week.
His paycheck shows the following deductions:

  • Social Security (6.2%)

  • Medicare (1.45%)

  • Federal Tax: $28.00

What is Noah’s net pay?

Gross = $13.75 × 32 = $440.00
SS = $440 × 0.062 = $27.28
Med = $440 × 0.0145 = $6.38
Total Deductions = $27.28 + $6.38 + $28.00 = $61.66
Net Pay = $440.00 − $61.66 = $378.34

M
e
n
u