Best Buy marked up a TV that cost $299 by 30%. How much was it marked up by?
$89.70
%/100= |approximate-exact|/exact
or
%/100= |estimate-actual|/actual
Maddie earns commission on each ice cream she sells. At the end of the day, she had sold $150.75 worth of ice cream and earned $30.15. What was her commision rate?
20%
What is the simple interest formula?
I=PRT
42 kids walk
81 kids bus
76 kids car
What percent of students take the bus?
40.7%
Bailey purchased a $56 gift for Ms. Guerin's bridal shower. She uses a coupon that offers 15% off. How much will Bailey spend on the gift after the coupon?
$47.60
What is the percent increase/decrease formula?
%/100=(new-original)/original
A financial advisor says that 20% of your income should go into savings each month. What is the equation (percent proportion) you would use to find x, the amount you should put in savings, if you have a monthly income of $3,500?
20/100= x/3500
Jesus invests $11,000 in an account that earns 5.5% annual simple interest. After 4 years how much interest will Jesus earn?
$2420
Avery pays $21.54 for 3.4 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds?
$6.34 per pound
Justin paid $475.25 in car repairs. The tax rate is 8.5%. Which is a reasonable estimate for the total Justin paid ro repair his car?
A) $40.38
B) $515
C) $435
D) $475
B) $515
Students are asked to estimate how many pencils are in a jar. Anayelli says there are 157 pencils. In actuality there are 183 pencils. What is her percent error?
14.2%
The Kona Ice fundraiser sold 33 klassic size snow cones. This was 10% of the amount of snow cones sold. How many snow cones were sold?
330 snow cones
Liam plans to borrow $6000 from the bank to purchase a car. If he borrows the money at a rate of 3% interest for 4 years, what is the total amount he will have to pay back to the bank?
$6720
A) The wheel rotates 16 times in 1 minute
B) The wheel rotates 12 times in 90 seconds
C) The wheel rotates 16 times in 90 seconds
D) The wheel rotates 24 times in 120 seconds
C) The whee rotates 16 times in 90 seconds
A movie streaming membership is offered in November for $12.00 per month. If you pay upfront for the year, you are given a 25% off discount on the monthly cost. How much money do you save after a year by paying upfront rather than monthly?
$36
Day 1 :14 pages
Day 2: 17 pages
Day 3: 19 pages
Day 5 : 24 pages
26.3%
63 students.
Laura earned $2800 dollars in interest. If the investment had a rate of 5% simple interest over 7 years, how much was her deposit?
$8,000
Give three ratios equivalent to 7:8
Possible Answers: 14:16, 14/16, 21/24, 21:24, 28:32, 28/32
Allie went out to eat and ordered $32 worth of food. If she got a discount of 10%, paid a tax of 6%, and paid a tip of 18% how much did she spend?
$36.02
A shipping box should weigh 5.0 pounds. If there is a 5% error on the weight, what is the range of acceptable weight.
4.75-5.25 pounds
A personal trainer suggested that the football player increased his calories he consumes a day for training from 2,000 to 2,200 calories. By what percent did the amount of calories change?
10%
Blake deposited $5000 in a savings account. If he earned $1200 with a simple interest rate of 8% how long was his investment?
3 years
A local comic book store sells 4 comics for $12.50. How much would it cost of 16 comics?
$50.00